Литература, математика, физика, химия – това са само част от предметите, които традиционно учим в училище. Във все по-сложната мрежа от технологии и взаимовръзки на съвременния свят обаче сякаш е необходим нов предмет. Нужно е да учим как да учим – и то не само в класната стая, а и много след нея.
В един своеобразен "час по учене" ви кани и предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", където съдържателен разговор за изкуството да учим обедини интересни събеседници с отношение по темата.
"Технологиите са навсякъде около нас и около учениците. Говорим си за умен часовник, за умен телефон, но мисля, че най-важното е да ги използваме умно ние самите", изтъкна Василена Панчарова от платформата "Уча.се". Заедно с нея в дискусията се включиха Борис Илиев, учител по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия, и Рая Цветкова от сдружението "Бъдещето сега".
"Ученето е преди всичко общуване. Ако човек отвори един старогръцки речник, ще види, че там "преподавам" и "възпитавам" се изразява с един глагол – παιδεύω. Това означава, че още от древни времена хората са схващали ученето като процес едновременно на придобиване на знания и на формиране на личност", посочи Борис Илиев.
Рая Цветкова също подчерта ролята на общуването в образованието: "Трябва да даваме повече възможности за разговор и за задаване на въпроси. Много често самият факт, че някой ни е дал пространство да размишляваме по някоя тема, ни помага да научим повече за себе си, за темата и за ценностите си."
И тримата участници в разговора коментираха важната функция на образователния процес, свързана с формирането на ценности. "Много полезни са точно хуманитарните науки, които да ни ориентират в това какво е добро и какво е лошо, къде стоим ние в дадена ситуация, какви решения вземаме. Предмет като литературата, в който много често се разглеждат и анализират житейски ситуации, било то и в художествен контекст, помагат на младия човек да се ориентира", напомни Василена Панчарова.
Борис Илиев пък постави специален акцент върху един полезен урок, който като че ли понякога забравяме: "Познанието не се получава, когато всичко идва при теб и става като теб, а когато ти се отвориш към света или към много чужди светове и извършиш усилие да отидеш до тях. Едно уточнение – никой не е казал, че това е лесно. Но децата преди всичко трябва да се научат, че качествените, истински стойностните неща в света не стават лесно".
В крайна сметка чувството на удоволствие от ученето е наградата за всеки, който се изправи срещу трудностите и ги преодолее. "Тази радост, това щастие да можеш да разбереш. Да можеш да се впуснеш в един друг свят и да можеш да разбереш какво ти казва някой през епохи, през езици, с различни похвати", описа усещането Рая Цветкова.
Подходящо развитие на темата – от изкуството да учим към ученето в сферата на изкуството – предлага втората част от предаването. Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово и директор на центъра "Кристо и Жан-Клод", разказа за новата инициатива "Училище за куратори". Виктор Янков, експерт с богат опит в организирането и промотирането на мащабни културни събития, част от екипа на Фондация "Пловдив 2019", пък представя академията за мениджъри в областта на културата "Cultart".
Всичко това, както и още – чуйте в звуковите файлове.
Снимка – БНР
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg