Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановеният "Дом Дора Габе" в столицата отвори за посетители

Тържествено честване на 185 години от рождението на Нешо Бончев на 24 януари в Централния военен клуб - София

"Дом Дора Габе" с музейна експозиция отвори врати и вече работи за посетители. Ремонтът е осъществен от Съюза на българските писатели и Добрин Добрев-Финиотис, който е и първият уредник на музея – съобщи за "Артефир" Анжела Димчева, международен и прессекретар на СБП.

В този софийски дом на бул. "Васил Левски" №60 поетесата живее от 1957 г. до края си – 16 февруари 1983 г. 

Официалното откриване на реставрирания ѝ дом са уважили Боян Ангелов – председател на СБП, проф. Стоян Денчев от УНИБИТ, поетесата Елка Няголова, също родена в Добрич, познавала приживе Дора Габе.

"Преминала 90-годишна възраст, не оставила свои деца, но създала великолепен букет от стихове за най-малките, Дора Габе се обръща към Георги Йорданов – министър на културата в НРБ – с надеждата да намери решение за съдбата на своя дом. Той ѝ подсказва да дари жилището си на Съюза на българските писатели. На 14 юни 1982 г. поетесата кани в дома си председателя на СБП Любомир Левчев и отг. секретар Г. Христов. Пред тях Дора Габе обяснява, че има желание домът ѝ да стане музей след нейната кончина. Идеята е в него да идват млади писатели. На 15 септември 1982 г. от СБП пристига официално писмо, което приветства желанието ѝ. В продължение на много години жилището на Дора Габе беше редакция на сп. "Пламък" – с гл. редактор Г. Константинов. По решение на ръководството на СБП през последните две години беше извършен основен ремонт, за да се изпълни волята на дарителката. Сега духът ѝ е тук, бродещ сред десетки вещи, съхраняващи спомените за нея и творчеството ѝ. Реставрирани са оригиналните мебели, възстановена е библиотеката ѝ, писателският кабинет – с ценни книги, повечето с личен автограф" – уточнява за нейното завещание Анжела Димчева.

Дора Габе е призната за една от големите европейски писателки – автор за възрастни и деца, преводач, представител на България в международни организации, основателка на Българския ПЕН Интернешънъл и негов президент дълги години. Наричат я феномен в българската поезия на 20 век. Тя е дъщеря на Петър Габе, социален работник, икономист, преместил се от Русия. Завършва гимназия във Варна през 1903 г., учи физика в СУ, но е привлечена от литературата и се насочва към хуманитарните науки. Изучава френска литература в Женева и Гренобъл, като едновременно публикува стихове в списанията "Мисъл", "Демократичен преглед" и "Ново общество".  

Столични училища вече са заявили посещения и провеждане на открити уроци в "Дом Дора Габе". Създадена е и фейсбук страница "Дом Дора Габе", на която желаещите могат да се свържат, ако искат да посетят музейната сбирка .

Димитрина Кюркчиева покани в "Артефир" председателя на СБП Боян Ангелов и Добрин Добрев-Финиотис – уредник на "Дом Дора Габе".

Чуйте звуковия файл.

Стана ясно, че Съюзът на българските писатели, Благотворително дружество – 1884 и издателство "Захарий Стоянов" организират тържествено честване по повод 185 години от рождението на Нешо Бончев – виден възрожденец, педагог, литературен критик, фолклорист, преводач и общественик.

На 24 януари  от 15:00 ч. в Централен военен клуб – София, Зала 1 ще бъде представено новото литературно-историческо изследване "Нешо Бончев", дело на Боян Ангелов. Книгата се издава в поредицата "Дълг и чест" на изд. "Захарий Стоянов".

В монографичния си труд авторът разглежда съдбата на първия истински литературен критик, чиято харизма и интелектуална мощ грее в пантеона на най-видните просветите в Българското възраждане. Този биографично-историографски текст се обляга на широка документална канава, обхващайки събития от края на XVIII век през целия XIX век, завършвайки с паралели и информация от началото на ХХ век. 

Съдбата и приносът на Нешо Бончев за българската книжовност са разгледани в паралел с деятелностите на още десетки личности, като всички те са свързани с град Панагюрище – града-първенец по духовна светлина, национално самосъзнание и революционен плам през Възраждането – разказа в “Артефир” председателят на СБП и автор на монографията Боян Ангелов.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с него.

Снимки – "Дом Дора Габе"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04