Новият биографичен роман "Живот с Пикасо" поставя светлина върху живота и творчеството на един от най-влиятелните испански художници Пикасо. Книгата "Живот с Пикасо", написана заедно с Карлтън Лейк и публикувана през 1961 г., е посветена на Пикасо художника и Пикасо човека. В нея геният говори за живописта и скулптурата, за живота си, за кариерата си, а също и за други художници – както съвременни, така и стари майстори.
Виждаме Пикасо в неговите многобройни и променливи настроения – той ту отхвърля творбите си, ту се възхищава от тях, поддава се на различни суеверия, проявява се като грижовен баща. "Живот с Пикасо" е не само портрет на един велик художник в апогея на славата му, но и картина на една талантлива млада жена в началото на собствената ù забележителна кариера, споделя преводачът на български от английски Ирина Димитрова.
Един от най-важните моменти в началото на романа е срещата между Франсоаз Жило и Пабло Пикасо, първоначално той поглежда с недоверие към нея и твърди, че жена, която изглежда така, не може да бъде художничка, тъй като я е смятал за твърде красива. Изглежда, че Пикасо пръв се влюбва във Франсоа и започва с малките жестове на внимание към нея още в началото, като търси повод за близост с нея. Франсоаз открива идеята на кубизма чрез Пикасо, той винаги разкрива тайните на своето изкуство пред нея.
Във финала на четвърта част Франсоаз прави едно признание, че е виждала Пикасо щастлив истински само по време на бременността и решава да го дари с още едно дете. На финала виждаме обаче, че любимата жена вече е заместена от друга дама в живота на Пикасо. Финалът може би е щастлив за Франсоаз, защото тя достига популярност чрез своето изкуство, но Пикасо не остава до любимата си жена.
Снимки: @iztokzapad, Ангелина Грозева
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg