Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Гласът на времето" навърши три години

| обновено на 25.01.24 в 10:04
Снимка: Цецо Папазов

Три години философски разговори за битието и съзнанието в предаването “Гласът на времето“. Така условно можем да обобщим темите, които се обсъждаха в неговия ефир. 

В "Нашият ден" водещите на "Гласът на времето" – Даниел Ненчев, Бойко Ламбовски, Радослав Чичев и Надежда Московска, споделят своите впечатления, визия и усещания за изминалия период. 

В интервюто Даниел Ненчев споделя, че благодарение на усилията на Митко Новков и Ирина Вълчанова “Гласът на времето“ продължава да съществува и да се развива. Той коментира, че създаването на подобно предаване е лесно – "просто се събираш хора, които са прочели по една училищна библиотека, и ги слагаш в ефир".

Бойко Ламбовски отбелязва, че "Гласът на времето" се фокусира върху времето и промените в него, призовавайки слушателите да разгледат съвременната действителност в контекста на миналите събития и периоди. Той подчертава важността на разбирането и осмислянето на събитията, които се случват в нашия свят.

“Предаването е с акцент върху времето и може би това, което аз и колегите ми се опитваме да направим, е да покажем, че това време се мени, че е имало и друго време, други времена, така че да приемем по-спокойно случващото се сега", посочва той.

Надежда Московска оценява формата на предаването, като подчертава, че в рамките на един час може да се достигне до хуманни твърдения, дори и без научна претенция. Тя споделя, че изкуственият интелект не може да замести човешката способност за обсъждане и анализ на идеи.

"Дори и да кажем нещо, което не е напълно вярно, то е вярно по един друг начин. Изкуственият интелект не може да внимава така, както могат да внимават трима души на едно място", посочва тя.

Радослав Чичев признава, че ключовата роля в предаването имат гостите, които са част от интелигенцията на България. Той подчертава важността на предавания, които предоставят пространство за обсъждане на важни теми и идеи, които не се разглеждат в ежедневието. Спорен него предаването е голямо предизвикателство, но е и ценен принос към интелектуалната сцена на страната.

"Това, че предаването е такова, до голяма степен се дължи и на събеседниците. Те са много важни и е важно да се чува техният глас. Това е част от интелигенцията на България и е хубаво да има предавания, които да отразяват техния глас. Това предаване е едно пространство, в което могат да се обсъждат и мислят неща, които в ежедневието си и в начина, по който общуваме, няма как да чуем. Това са хора от БАН, от Софийския университет, хора, действащи в областта на културата", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30