Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върхът на световното цирково изкуство – отново български

Сестри Колеви на фестивала в Монте Карло
Снимка: Личен архив

Българи отново покориха върха на цирковото изкуство с участието си в на международния цирков фестивал в Монте Карло. Сестри Колеви и Цветомира Кирова-Ерани са сънародниците ни, които получиха две награди "Златен клоун" в 46-ото издание на фестивала. За да говори за техния успех, в ефира на предаването "Нашият ден" гостува Енчо Керязов – последният българин преди тях, носител на приза "Сребърен клоун".

В началото на разговора Керязов, който понастоящем е заместник-кмет по културата, младежта, образованието и спорта в Община Ямбол, почете паметта на писателя Христо Карастоянов, който почина тази седмица. "Имах възможност да го познавам лично и да общувам с него", споделя Керязов, според когото това е голяма загуба както за града, така и за страната.  

Относно отличията "Златен клоун" за родните артисти, гостът на предаването, запознат с най-големите циркови спектакли по света, смята, че те са напълно заслужени. "Момичетата показаха невероятна класа, елементи, правени и изпълнявани до този момент само от мъже. Красота и грация. Съчетание на музика и костюми. Много впечатляваща презентация за едни млади момичета – нещо, което принципно изисква дългогодишна подготовка", казва опитният цирков артист.  

Керязов споделя повече за интересната история на сестрите, която, по думите му, "умножава наградата по 100". В изграждането им като артисти важен принос има както италианското цирково училище, което завършват, така и родителите им – българин и италианка. Керязов разказва, че през 1992 година работи с бащата на сестри Колеви в Австрийския национален цирк. Той споделя искреното си възхищение от уважението и приемствеността, които Колеви демонстрират към своя баща и българския си произход.

Успехът на другата ни сънародничка, Цветомира Кирова - Ерани, която заедно с мъжа си, Елвис Ерани, е дресьор на животни в цирка, също е забележителен, според Керязов.

Българският артист прави всичко възможно, за да популяризира и пренесе у нас световното цирково изкуство от най-висок клас. Благодарение на организираната от него "Нощ на звездите" в страната ни гостуват най-големите циркови звезди. Керязов с радост съобщава, че 13-ото издание на спектакъла, в който деца и възрастни мечтаят заедно, тази година ще се завърне в зала "Арена" в София.

"Надявам се да успеем да убедим собственика на "Цирк дю Солей" да се лиши от най-атрактивния си номер в Лас Вегас за една седмица", казва Керязов по повод поканата към сестри Колеви да участват в "Нощ на звездите".

На талантливите деца на България, които той не спира да вдъхновява чрез работата на своята фондация, Керязов пожелава да преследват мечтите си.

В края на разговора гостът изразява и своята съкровена надежда повече млади хора да се гордеят, че са българи. Нещо, за което сестри Колеви са пример и вдъхновение.

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50