Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трета международна ядрена конференция: За бъдещето на ядрената енергетика

Над 200 представители на световния ядрен бизнес, на Европейската комисия, както и водещи български и международни компании – доставчици на технологии, ще вземат участие в Третата международна ядрена конференция на тема "Възможностите на ядрените технологии за декарбонизация на енергетиката в Европа – технологии, проекти, услуги". Събитието ще се проведе в столицата днес от 14 ч.

Гост в рубриката на предаването "Нашият ден" е Димитър Куюмджиев – енергиен експерт с дългогодишен опит, представител на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ). Той говори за целите на предстоящата конференция и бъдещето на България като ядрена държава.

Според Куюмджиев България е стабилен източник на енергия и трябва да вземе активно участие в споделената отговорност за зеленото бъдеще на Европа. Експертът обръща внимание на противоречивия характер на атомната енергия, който дълго е дебатиран на европейско ниво.

От една страна, при производството на ядрена енергия не се отделят въглеродни емисии. От друга страна, в процеса се произвежда отработено ядрено гориво, чието съхранение е отговорно предизвикателство за околната среда, обяснява гостът в ефира на предаването.

Като възможно решение на казуса със съхранението на ядрен отпадък, Куюмджиев посочва технологиите за преработка на отработено ядрено гориво като суровина за нов тип ядрени централи.  

Ядреният специалист е на мнение, че по примера на държави като Франция, с помощта на технологична и геоложка експертиза, България може да реши проблема за съхранението на вторичния ядрен продукт.

Куюмджиев поставя акцент върху меморандума за сътрудничество, който ще бъде сключен на конференцията между БЕМФ и една от най-авторитетните енергийни компании в Украйна. Това е важна стъпка в стремежа на България, като част от Европейския съюз, да продължи процеса на декарбонизация, който доскоро е зависел от руския природен газ.

Куюмджиев пояснява, че ядреното гориво е признато от Европейския съюз за "преходно" в процеса на декарбонизация. Така се явява своеобразна алтернатива на другото "преходно гориво" – природния газ. Енергийният експерт определя атомните централи като един надежден източник на енергия с потенциал за бъдещо по-широко приложение.

На финала на разговора Куюмджиев очертава силуета на ядрена енергетика в България – поне в близкото бъдеще. Американската компания  "Уестингхаус" заедно с пет български фирми до края на месец март трябва да представи своята оферта как би изглеждала технологията, каква ще бъде цената, един или два ядрени блока ще бъдат построени. До втори февруари фирмите, които желаят да вземат участие в строежа на тези блокове, трябва да заявят своите намерения. Критериите са много високи, казва Куюмджиев, според когото, ако всичко върви по план, есента ще се сключи договор за строителство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08