Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мелодична среща между човека и природата

Маточина, Сакар
Снимка: Димитър Градинаров, Българско дружество за защита на приците

Музика, природа, общност. Как тези три понятия чрез взаимодействието си могат да постигнат успех в една екологична кауза?

В предаването "Нашият ден" се включва Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците – домакин на артистична резиденция, за да разкаже за ролята на връзката природата – човек – изкуство в опазването на околната среда и видовете.  

Елица Иванова разказва пред слушателите на предаването повече за предстоящата артистична резиденция, чиято цел е популяризирането на животинските видове и техните местообитания в Сакар и Източни Родопи.  

Представителят на Българското дружество за защита на птиците споделя, че резиденцията е вдъхновена от примера на артиста  Нико де Трансилвания, организирал успешно подобно събитие в Румъния. В рамките на резиденцията румънската музикантка и българският интердисциплинарен артист Иван Шопов ще работят с местната общност, за да създадат музика, вдъхновена от природата и културата на избрания регион, разказва Иванова.

Гостът в ефира на предаването разяснява повече за дейността на дружеството – организатор. То е координатор и на проекта "Зеленият пояс на Югоизточна България" по програма за финансиране на Университета в Кеймбридж. Иванова обяснява, че при проследяването на така наречените "чадърни видове" еколозите черпят информация за виталността и състоянието на екосистемата.

Елица Иванова вижда пряка връзка между природата и изкуството:  

"Изчезващите видове са свързани с изчезващата култура, изчезващите хора на тези места, специално в местообитанията като пасищата, където без животни няма как да има ниска трева, лалугери, царски орли. Ние сме напълно наясно с тази връзка между местните общности и природата."

С тази цел, в продължение на година, артистите ще идват на терен, за да се вдъхновяват от контакта с мелодиите и звуците в местността. Иванова разказва, че началото на тези срещи с различните етноси и природни местообитания в Източни Родопи вече е поставено.

Според организатора на резиденцията музиката, поставена в един екологичен контекст, може да резонира по нов начин с аудиторията.

"Надяваме се тази резиденция и тези музикални продукти да са началото на нещо прекрасно и хората да разберат повече за ценността на видовете и местообитанията, които са около нас", казва Елица Иванова. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05