Музика, природа, общност. Как тези три понятия чрез взаимодействието си могат да постигнат успех в една екологична кауза?
В предаването "Нашият ден" се включва Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците – домакин на артистична резиденция, за да разкаже за ролята на връзката природата – човек – изкуство в опазването на околната среда и видовете.
Елица Иванова разказва пред слушателите на предаването повече за предстоящата артистична резиденция, чиято цел е популяризирането на животинските видове и техните местообитания в Сакар и Източни Родопи.
Представителят на Българското дружество за защита на птиците споделя, че резиденцията е вдъхновена от примера на артиста Нико де Трансилвания, организирал успешно подобно събитие в Румъния. В рамките на резиденцията румънската музикантка и българският интердисциплинарен артист Иван Шопов ще работят с местната общност, за да създадат музика, вдъхновена от природата и културата на избрания регион, разказва Иванова.
Гостът в ефира на предаването разяснява повече за дейността на дружеството – организатор. То е координатор и на проекта "Зеленият пояс на Югоизточна България" по програма за финансиране на Университета в Кеймбридж. Иванова обяснява, че при проследяването на така наречените "чадърни видове" еколозите черпят информация за виталността и състоянието на екосистемата.
Елица Иванова вижда пряка връзка между природата и изкуството:
"Изчезващите видове са свързани с изчезващата култура, изчезващите хора на тези места, специално в местообитанията като пасищата, където без животни няма как да има ниска трева, лалугери, царски орли. Ние сме напълно наясно с тази връзка между местните общности и природата."
С тази цел, в продължение на година, артистите ще идват на терен, за да се вдъхновяват от контакта с мелодиите и звуците в местността. Иванова разказва, че началото на тези срещи с различните етноси и природни местообитания в Източни Родопи вече е поставено.
Според организатора на резиденцията музиката, поставена в един екологичен контекст, може да резонира по нов начин с аудиторията.
"Надяваме се тази резиденция и тези музикални продукти да са началото на нещо прекрасно и хората да разберат повече за ценността на видовете и местообитанията, които са около нас", казва Елица Иванова.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg