Красотата и колорита на България от гледната точка на птиците.
Рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското внимание към изложбата "България от птичи поглед", която ще бъде открита днес, 26 януари, в галерия "София" към Български културен институт Лондон. Гост в ефира на радиото е фотографът Александър Иванов, за да разкаже за своите естетически търсения и предстоящата експозиция.
"Опитвам се да работя по свои проекти, никой не ми ги задава", споделя фотографът на свободна практика. Той посочва, че изложбата, която включва 25 широкоформатни фотографии, посветени на българските природни и културни забележителности, е вдъхновена от работата на френския фотограф Ян Артрюз Бертран.
За фотографската работа "от птичи поглед" Иванов казва: "Снимките от въздуха бяха нещо, което разчупи, ако мога да кажа, статуквото, което от години си налагах. Тогава се снимаше с аналогови апарати, снимах основно природа във формат 6 х 7, ходех по планини и интересни места, които ме впечатляваха и които ми бяха интересни." Всичко това се оказва твърде ограничаващо като похват за Иванов. След рекламни снимки от въздух в тандем с пилот, предизвикателството се превръща в страст за фотографа.
Александър Иванов споделя със слушателите на предаването как успява да улови едни от най-култовите си кадри. Той допълва: "От високо човек вижда много неща. Хубавото е, че не виждаме нещата, които ни дразнят – например захвърлените отпадъци."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg