Красотата и колорита на България от гледната точка на птиците.
Рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското внимание към изложбата "България от птичи поглед", която ще бъде открита днес, 26 януари, в галерия "София" към Български културен институт Лондон. Гост в ефира на радиото е фотографът Александър Иванов, за да разкаже за своите естетически търсения и предстоящата експозиция.
"Опитвам се да работя по свои проекти, никой не ми ги задава", споделя фотографът на свободна практика. Той посочва, че изложбата, която включва 25 широкоформатни фотографии, посветени на българските природни и културни забележителности, е вдъхновена от работата на френския фотограф Ян Артрюз Бертран.
За фотографската работа "от птичи поглед" Иванов казва: "Снимките от въздуха бяха нещо, което разчупи, ако мога да кажа, статуквото, което от години си налагах. Тогава се снимаше с аналогови апарати, снимах основно природа във формат 6 х 7, ходех по планини и интересни места, които ме впечатляваха и които ми бяха интересни." Всичко това се оказва твърде ограничаващо като похват за Иванов. След рекламни снимки от въздух в тандем с пилот, предизвикателството се превръща в страст за фотографа.
Александър Иванов споделя със слушателите на предаването как успява да улови едни от най-култовите си кадри. Той допълва: "От високо човек вижда много неща. Хубавото е, че не виждаме нещата, които ни дразнят – например захвърлените отпадъци."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg