Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драматичният театър в Ловеч ще носи името на Борис Луканов

Драматичният театър в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Ловешкият драматичен театър вече ще носи името на Борис Луканов. Това решиха общинските съветници в града на последното си за 2023 година заседание. Така от новата 2024 година Драматичният театър приема името на големия български актьор в знак на уважение към приноса му в културата.

По този повод екипът на театъра подготвя изложба, за да може колкото се може повече млади хора да научат за живота на Борис Луканов. Неговото семейство ни предостави много ценни негови вещи и награди. Вече имаме съгласието на Народния театър „Иван Вазов“ да ни предоставят костюм от негов спектакъл. Ще покажем части от негови филми, както и части от филми за него и други биографични разкази, съобщи в "Артефир" Биляна Петрова, директор на Ловешкия театър.

"Така или иначе, голяма част от града с отворени обятия приемат идеята, зарадвани са хората, те го познават, помнят го и ние сме благодарни за тази възможност и чест".

Никола Тороманов-Фичо, един от най-добрите наши сценографи и личен приятел на Борис Луканов, с радост предложи да изготви визията на надписа и логото на театъра, допълни Биляна Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Борис Луканов
Борис Луканов
е роден на 15 юни 1936 година в Ловеч. Актьорът не е бил част от трупата на Ловешкия театър, но творческият му път започва от родния град – първите си стъпки на сцена прави още през 50-те години на миналия век като самодеец в театралната училищна група и самодейния театър при читалището.

През 1983 година Борис Луканов е обявен за почетен гражданин на Ловеч за големите му заслуги към театралното и филмовото изкуство и за развитието на културния живот в града.

Борис Луканов почина в края на месец май 2023 година.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04