Посетителският център "Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства" в Казанлък с гласувано решение на Общинския съвет се преобразува в специализиран "Музей на фотографията" – културен институт по смисъла на Закона за културното наследство (ЗКН) и Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК). В ефира на предаването "Нашият ден" гостува директорът на музея, Стефан Папукчиев, за да обясни мотивите за тази трансформация и да запознае слушателите с досегашната дейност на центъра.
Гостът разказва, че идеята за музей е инициирана от гилдията на фотографите в града още през 2009 година, а през 2015 година посетителският център отваря врати. По думите на Папукчиев постепенно мястото е припознато както от местната общност, така и от чуждестранни фотографи, създава важни връзки с редица институции и през годините активно допринася за културния живот в града.
Папукчиев разяснява откъде произлиза необходимостта посетителският център да бъде пререгистриран като музей по смисъла на закона. По думите на музейния директор това би открило възможности за кандидатстване по европейски програми и би повдигнало авторитета на центъра. "Отговаряме на всички изисквания на закона", заявява Папукчиев.
Директорът се надява следващият етап в развитието на музея да е свързан с неговото разширяване. Папукчиев споделя, че досега центърът е натрупал богат архив – технически и снимков.
Гостът разказва за една от хубавите инициативи, осъществени през изминалата година, а именно събитието "Приказки в музея", насочено към деца от детските градини и началните класове. Чрез атрактивни прожекции и разходки в музея най-малките посетители се запознават с историята на анимацията и фотографията, а после водят и своите родители.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg