Как душата събира своите части и сформира тяло чрез танц – това сценично преживяване може да бъде видяно на 31 януари от 19.30 ч. в "Топлоцентрала", където гостува пловдивският танцов спектакъл "Небе земя".
За да разкаже за творческия процес и посланията на творбата, в ефира на предаването "Нашият ден" се включва Петя Стойкова, хореограф на танцова трупа "Дюн".
Стойкова описва движението в спектакъла като метафизично – изразяващо връзката между духа и материята. Движение, което разкрива "невидимите стойности и присъствие на тялото".
Гостът споделя повече за съвместната работа с актьорите. По време на репетициите танцьорите се превръщат в съавтори на спектакъла, като участват със свои движенчески преводи на различни текстове, танцови интерпретации, лични истории и послания.
Стойкова запознава слушателите и с още една отличителна черта на представлението – размиването на границите между танцьор и публика в сценичното пространство. "Представлението не е обърнато към една гледна точка. Стремежът ни е човек да няма чувството, че гледа представление, а че участва в нещо, което се случва", казва хореографът.
"Дълбоко слушане" – това е подходът, който танцовата трупа използва по време на творческия процес. Стойкова описва този метод като непреднамерено вслушване в собственото тяло. Според нея това преживяване притежава дори лечебни свойства.
"Смятаме, че това е един нов език – езикът на слушането."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg