Българският културен институт в Братислава, Словакия, активно популяризира българската литература и култура. Ваня Радева, негов директор, гостува на "Нашият ден", за да разкаже за процъфтяваща дейност на института, за преводите от български на словашки език, както и за нещо, изненадващо за самата нея – премиерата на първата ѝ поетична книга – 2 февруари от 18.30 ч. в Софийската градска художествена галерия.
В началото на разговора Радева подчертава, че преди две години Българският културен институт в Братислава чества 50 години от своето основаване. Събитието е ознаменувано с представление на български театрален състав в Народния театър на централния площад в града. Като любопитен факт, Радева споделя, че тази театрална сграда е строена от същите архитекти, проектирали Народния театър "Иван Вазов" в София.
Директорът на културния институт разказва, че с екипа си успява да осъществи разнообразни дейности, представящи българската култура – концерти, изложби – но акцентът, който поставя, е върху популяризирането на нашата литература.
Радева споделя, че миналата година творчеството на Радой Ралин предизвиква фурор в Братислава. Сценичното представление е включвало импровизации, музика, спомени за Радой Ралин, а на събитието присъстват членове на семейството му.
Към разговора се присъединява Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, за да даде допълнителна информация за предстоящия съвместен проект на Радиото с Българския културен институт в Братислава.
На 22 февруари в словашката столица ще бъде представена виртуалната изложба, посветена на живота и делото на Сирак Скитник.
"Искам да допълня, че тази виртуална изложба получи наградата "Сирак Скитник" за оригинално дигитално произведение. Ние ще се възползваме от гостоприемството на г-жа Ваня Радева в Братислава, за да я представим заедно с нейния създател, проф. Боян Добрев, преподавател и експерт по визуални изкуства", казва Стоянов.
Директорът на програма "Христо Ботев" съобщава още, че утвърдената през изминалата година традиция за изнесено предаване на формата "Какво се случва" за първи път ще прескочи границите на България, като отрази именно изложбата в Братислава.
Кин Стоянов подчертава: "Какво ще се случи там, ще могат да чуят всички слушатели на "Христо Ботев", от 17.00 до 18.00 ч. – българско време."
Гостът на предаването Ваня Радева връща слушателите в полето на литературата, разказвайки за събитието "Нощта на литературата" - Братислава. Това е известна инициатива на чешките културни центрове в европейските столици, която хората припознават и обичат.
Радева споделя, че поради липса на необходимата за участие сума, Българският културен институт известен период от време страни от събитието, но вече взема активно участие. Миналата година в сградата на новопостроената Национална художествена галерия в града известна словашка актриса от български произход чете откъс от книгата на Йордан Радичков "Прашка", в превод на Игор Хохел – един от най-големите преводачи от словашки на български, разказва Радева.
"За тази година сме приготвили още по-атрактивни неща. На гребена на вълната сме. Вече приключи преводът, отново от Игор Хохел, на книгата на Георги Господинов "Времеубежище" и съвсем навреме ще четем откъс от този роман на "Нощта на литературата", съобщава директорът на института.
По повод предстоящата утре поетична премиера Ваня Радева казва, че за своя най-голяма изненада започва да пише поезия покрай лудостта и напрежението по време на пандемията и карантината в Словакия.
Тя споделя радостта си от факта, че издателство е проявило интерес към творчеството ѝ. Книгата съчетава поезия и изобразително изкуство. Илюстрациите са дело на брата на Радева – Мирослав Радев, чиито художествени творби се оказват еквивалент на стиховете.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg