Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градската художествена галерия - Стара Загора чества 90-годишнина на своята сграда

Градска художествена галерия в Стара Загора
Снимка: Община Стара Загора

В Градската художествена галерия - Стара Загора предстои интересна и богата програма през месец февруари. Поводът е честването на 90 години от откриването на "Старозагорските хали", сградата, в която днес се помещава галерията.

Директорът на културната институция, изкуствоведът д-р Катя Тинева - Гюрковска, запознава слушателите на "Артефир" с акцентите в специалната месечна програма.

Посетителите на галерията могат да видят гостуващата изложба "Мексиканска графика" – част от колекцията Съвременно мексиканско изкуство на Художествена галерия - Пловдив. Една известна колекция, оказала влияние на много наши художници.

На 3 февруари от 14 ч. в Камерната зала на галерията ще бъде представена гостуващата изложба на Гьоте-институт България и Фондация "Български архитектурен модернизъм". Изложбата, озаглавена "Госпожо архитект", поставя акцент върху личността и работата на Елена Варакарджиева - Скордева – един от проектантите на сградата.

Д-р Гюрковска споделя, че в програмата на галерията е предвидено творческо ателие "Пътешествие във времето" – насочено към най-младата публика. То ще се проведе на 3 февруари между 11:00 - 12:30 ч. 

Още един акцент в програмата на галерията ще бъде гостуващата ретроспективна изложба с творби на Янаки Манасиев по повод 90 години от рождението на художника. Кураторският проект на Софийската градска художествена галерия ще бъде адаптиран към голямата зала на галерията. Изложбата ще бъде открита на 24 февруари от 18 ч.

Д-р Гюрковска запознава слушателите на "Артефир" и с проекта, свързан с дигиталното представяне на експозициите на галерията, насочен към едно динамично общуване със съвременната аудитория. 

Повече за историята на Градската художествена галерия в Стара Загора и предстоящите, организирани от нея събития,  можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05