"Кабинет на любопитствата" е интерактивна изложба на млади български артисти и научни работници от Природонаучния музей в София, които изследват връзката между изкуството и науката.
Четирите инсталации – Artificialia, Scientifica, Naturalia, Exotica на Биляна Дешева, Величка Джамбазова, Гергана Иванова и Сиана Дамянова разглеждат концепцията за кабинетите на любопитствата като колекции с причудливи природонаучни артефакти. Всички те представят пред зрителя едно далечно измерение между фантазия и реалност. Темата е изследвана през призмата на съвременното изкуство.
Вдъхновени от богатия архив на музейните колекции художничките следват набелязаните от научните експертите категории и създават своето изкуство в четирите кабинета-инсталации.
Artificialia дава поглед към структурата на спомените, Scientifica изправя човека пред безмерността на космоса, Naturalia преосмисля природата и нейната материалност, а Exotica олицетворява вечното човешко търсене.
Инсталациите са подредени в своеобразен лабиринт, през който посетителят преминава и общува с изкуството и неговите различни форми.
Със своята работа артистите доказват, че цялото е по-добро от сбора на неговите части (Р. Дж. Елъри). "Кабинетът" трябва да се разглежда като едно цяло, където отделните творби заедно изграждат смисъла на тази съвременна изложба. В нея всеки посетител открива и интерпретира разглежданите теми чрез безкрайните възможности, които се разкриват пред неговия ум.
"Кабинетът на любопитствата" може да бъде разгледан до 17 февруари в столичната галерия "Кредо Бонум".
Проектът е финансиран от Национален фонд "Култура" и се осъществява с подкрепата на Националния природонаучен музей при БАН.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg