Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинет на любопитствата – среща на изкуството и науката

Интерактивна изложба на артисти и учени в галерия в София

"Кабинет на любопитствата" е интерактивна изложба на млади български артисти и научни работници от Природонаучния музей в София, които изследват връзката между изкуството и науката.

Четирите инсталации – Artificialia, Scientifica, Naturalia, Exotica на Биляна Дешева, Величка Джамбазова, Гергана Иванова и Сиана Дамянова разглеждат концепцията за кабинетите на любопитствата като колекции с причудливи природонаучни артефакти. Всички те представят пред зрителя едно далечно измерение между фантазия и реалност. Темата е изследвана през призмата на съвременното изкуство.


Вдъхновени от богатия архив на музейните колекции художничките следват набелязаните от научните експертите категории и създават своето изкуство в четирите кабинета-инсталации.

Artificialia дава поглед към структурата на спомените, Scientifica изправя човека пред безмерността на космоса, Naturalia преосмисля природата и нейната материалност, а Exotica олицетворява вечното човешко търсене.

Инсталациите са подредени в своеобразен лабиринт, през който посетителят преминава и общува с изкуството и неговите различни форми. 


Със своята работа артистите доказват, че цялото е по-добро от сбора на неговите части (Р. Дж. Елъри). "Кабинетът" трябва да се разглежда като едно цяло, където отделните творби заедно изграждат смисъла на тази съвременна изложба. В нея всеки посетител открива и интерпретира разглежданите теми чрез безкрайните възможности, които се разкриват пред неговия ум.

"Кабинетът на любопитствата" може да бъде разгледан до 17 февруари в столичната галерия "Кредо Бонум".

Проектът е финансиран от Национален фонд "Култура" и се осъществява с подкрепата на Националния природонаучен музей при БАН.

Снимките са предоставени от Биляна Дешева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53