Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еросът и изкуственият интелект

Френският поет Жак Превер пише стихотворение, преведено от Пенчо Симов, в което, още преди повече от половин век, прогнозира изкуствената любов на бъдещето:

...човекът удобно настанен във своята машина
за обитаване чете с машината за четене отговора
на машината за писане
 И в своята машина за мечтаене с машината за смятане
купува машина за обичане
 И в своята машина за осъществяване на мечтите
 той се люби
с машината за писане посредством машината за обичане
 А машината му изневерява с един като голяма шина
 ама шина да пукнеш от смях.

"Любов по роботски", Жак Превер

Всъщност и в пиесата "Р.У.Р." на Чапек от 20-те години на миналия век, дала на света думата "робот", става дума за любовни страсти между изкуствените същества в нея. Докъде ще ни докара развитието на изкуствения разум, в съчетание с нагоните и романтиката на човека?

Припомняме си произведения на български писатели като Александър Геров, Яна Язова, Любомир Левчев, и имена като Кадзуо Ишигуро и десетки съвременни интерпретации на темата в киноиндустрията.

Говорим със социоложката и писателката Мира Радева, с професор Румяна Станчева, специалист по френска литература в СУ, с журналиста и познавача на нови технологии Йоан Запрянов и с Владимир Станчев, бивш директор на Учебно-изчислителния комплекс към Центъра за приложна математика на Техническия университет, автор на софтуерни програми.

Въз основа на зараждането и развитието на индустрия, осъществяваща производство на изкуствени партньори не само за секс, но и за "романтична връзка", обсъждаме предизвикателствата пред човечеството. 

Според Румяна Станчева Превер е предвидил с усета на поета, макар и с доза сарказъм тези тенденции в развитието ни. 

Мира Радева споделя от опита си на социолог наличието на дефицити в човешките взаимоотношения, които предполагат навлизането на изкуствения интелект и в тази сфера. 

Йоан Запрянов смята, че в големи човешки общности се засилва усещането за самота и несподеленост, и затова изкуственият интелект ще бъде използван като заменител и в интимната област. 

Владимир Станчев, въз основа на интервюта и статии на Сам Алтман, Бил Гейтс, Илън Мъск и други, прогнозира промяна на някои характеристики на днешния човек в бъдещето, които още не можем да сме сигурни къде ще ни отведат. 

Снимки – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката като диалог: Първи филм у нас за африканската сцена

Българската документалистика поема в нова посока с филма "Радио Африка" – първата родна продукция, посветена на африканската музика. Зад проекта стои писателят и автор на филма Стефан Стефанов , който в ефира на предаването "Нашият ден" сподели, че именно сега е най-подходящият момент тази история да бъде разказана. "В България пристигат все..

обновено на 19.05.25 в 11:09

Връчват наградата "13 века България" за роман на годината

Днес в Софийската градска художествена галерия ще се поведе тържествената церемония по връчването на националната литературна награда "13 века България" за български роман на годината 2025.  За събитието, пред редактора Ани Маринова, разказва Бисера Йосифова , изпълнителният директор на Националния дарителски фонд "13 века България", организатор на..

публикувано на 19.05.25 в 09:36

Художничката Лили Сотирова представя нова самостоятелна изложба

Художничката Лили Сотирова представя своята 15-а самостоятелна изложба днес в галерия "Нирвана" в София от 18:30 часа. Повече за събитието може да разберете от разговора на редакторката Ани Маринова с авторката на "Другост и трансцеденталност".

публикувано на 19.05.25 в 09:25

"Нещата от живота" през погледа на художника Илиян Савков

Днес в пловдивската галерия "Димитър Георгиев" от 18:30 ч. ще бъде открита изложбата "Нещата от живота" на известния художник и карикатурист Илиян Савков. Експозицията може да бъде разгледана до 8 юни. Савков разказва за "Нещата от живота" пред редактора Ани Маринова – чуйте: 

публикувано на 19.05.25 в 09:19

Безсмъртният "Кораб на глупците" плава и днес

Новото издание на знаменитото произведение на Себастиан Брант (1458-1521) "Корабът на глупците" е вече сред читателите и онези от тях, които се срещат за първи път с него, ще останат очаровани.  Превод, илюстрации и полиграфия са на високо ниво, което подобава на съдържанието. Любомир Илиев е предал с невероятно умение тънкостите на творбата, а..

публикувано на 19.05.25 в 09:15