"Искам бебе!" – име на фондация, пазител на свещеното право да имаш деца. Заимстваме го за срещата ни с д-р Мария Георгиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
В поредното издание "За здравето" акцентираме върху различни аспекти от начина ни живот, които биха нарушили репродуктивните способности. Сред тях: съвременните условия за работа и почивка, болестите, особено наследствените, стресът, дори амбициите за кариерно развитие повлияват негативно различни аспекти на здравето. Нашият гост д-р Мария Георгиева задълбочено представя работата на Центъра за асистирана репродукция. Нейният разказ включва условията за кандидатстване, новите възможности – като брой на процедурите и завишената финансова подкрепа от държавата.
Заедно "извървяваме" пътеката към детската усмивка, която за 15 години съществуване е измината от експертите заедно с родителите, 15 хиляди пъти. Създадена през 2009 г. като Фонд, днешната структура към МЗ е пререгистрирана преди 10 години като Център за асистирана репродукция. Само за миналата година членовете на екипа (общо седем души) са помогнали да се появят на бял свят 1600 бебета.
В духа на Световния ден за борба с рака разяснихме една уникална процедура – замразяването на яйцеклетки от млади жени с онкологични заболявания. Възможност всеки да запази своята част от надеждата и след лечение и излекуване, да стане родител.
Припомняме съветите на друг онколог и хирург – проф. Иван Гаврилов. От нашият ефир той неведнъж е призовавал: раждайте навреме, млади жени, по възможност до 26-27 години поне по едно дете, което да бъде кърмено възможно най-дълго. Тогава минимализирате опасността от рак на млечната жлеза.
Завършваме поредния брой "За здравето" с още полезна информация и с позитивни съвети към аудиторията.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg