В днешно време, в което изменението на климата и опазването на околната среда стават все по-актуални, важно е да разгледаме ролите на неправителствените организации и бизнес сектора в тази област. За да разберем какво подтиква неправителствените организации към сътрудничество с бизнеса и какви са стратегическите партньорства за опазване на природата, проведохме в "Нашият ден" интервю с Марина Михайлова, ръководител "Корпоративни партньорства" във WWF-България.
Михайлова отчита, че в световен план големите компании и корпорации все повече осъзнават важността на своя принос към опазването на природата.
WWF разграничава два типа бизнеси – тези, които имат значително въздействие върху околната среда, и тези, които са с голямо влияние, голямо количество клиенти и могат да бъдат ползвани като сателити в осведомяването по отношение опазването на природата.
Сътрудничеството между неправителствените организации като WWF и големите компании става чрез стратегически партньорства, т.нар. "трансформационни партньорства'. Те имат за цел да подобрят устойчивостта на бизнеса, като се фокусират върху намаляване на негативното му въздействие върху природата. Примери за това включват намаляване на използването на опаковки, намаляване на пластмасовите отпадъци и оптимизация на мрежите за доставка.
Въпреки това не всички компании са подходящи за стратегическо партньорство. WWF поддържа т. нар. "черен списък" на компаниите, с които няма възможност за сътрудничество поради техния негативен принос към околната среда. "Колкото и да искат да покажат устойчивост, с тях няма никакъв шанс". Пример за такива компании са тези, които се занимават с изкопаеми горива и самолетните компании.
"Бихме съдействали на компании да се пренасочат. Случва се, но процесите са бавни. До момента най-популярната мярка е засаждане на дръвчета. Има много повече неща, които могат да се направят. Засаждането на дръвчета не води до трайни, устойчиви промени за природата. Трябва да пазим това, което вече имаме", твърди Михайлова.
В предаването гостът подчертава, че WWF работи с всички замесени и засегнати страни, включително и с властта. "Работим активно с всички министерства. Иска ни се да има повече политическа воля и отвъд думите да има и реални действия."
Казва, че работата на подобни организации е бавна, "но за да се случат устойчиво промените, е нужно постоянство". Михайлова говори и за "добрите примери" и съмишлениците в лицето на дружества:
"Добър пример е едно електроразпределително дружество. Възстановяваме крайречна гора край град Стамболийски, която е била нелегално сметище. Оттам се изземали инертни маси, брегът е изяден и обезлесен. От няколко години се опитваме да го възстановяваме, така че тази крайречна гора да укрепва бреговете, и го правим съвместно с компанията".
В края на разговора Михайлова посочва, че се надява на по-голяма помощ за неправителствения сектор. Тя дава пример с Румъния, в която има "20% опрощаване на данъците в посока подкрепа на неправителствения сектор".
Следователно, ролята на неправителствените организации като WWF е не само да работят с бизнеса, но и да го насърчават да променя политиките и практиките си в посока на устойчивост и опазване на природата. Този процес може да бъде бавен, но е от съществено значение за постигане на трайни промени.
В заключение стратегическите партньорства между неправителствените организации и бизнеса играят ключова роля в борбата за опазване на природата. Сътрудничеството между тях не само помага за намаляване на отрицателното въздействие на бизнеса върху околната среда, но и насърчава иновациите и устойчивите практики във всяка област на бизнес дейността.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg