Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Устойчиво бъдеще: Как да включим бизнеса?

| обновено на 07.02.24 в 11:09
Снимка: Pixabay

В днешно време, в което изменението на климата и опазването на околната среда стават все по-актуални, важно е да разгледаме ролите на неправителствените организации и бизнес сектора в тази област. За да разберем какво подтиква неправителствените организации към сътрудничество с бизнеса и какви са стратегическите партньорства за опазване на природата, проведохме в "Нашият ден" интервю с Марина Михайлова, ръководител "Корпоративни партньорства" във WWF-България.

Михайлова отчита, че в световен план големите компании и корпорации все повече осъзнават важността на своя принос към опазването на природата.

WWF разграничава два типа бизнеси – тези, които имат значително въздействие върху околната среда, и тези, които са с голямо влияние, голямо количество клиенти и могат да бъдат ползвани като сателити в осведомяването по отношение опазването на природата.

Сътрудничеството между неправителствените организации като WWF и големите компании става чрез стратегически партньорства, т.нар. "трансформационни партньорства'. Те имат за цел да подобрят устойчивостта на бизнеса, като се фокусират върху намаляване на негативното му въздействие върху природата. Примери за това включват намаляване на използването на опаковки, намаляване на пластмасовите отпадъци и оптимизация на мрежите за доставка.

Въпреки това не всички компании са подходящи за стратегическо партньорство. WWF поддържа т. нар. "черен списък" на компаниите, с които няма възможност за сътрудничество поради техния негативен принос към околната среда. "Колкото и да искат да покажат устойчивост, с тях няма никакъв шанс". Пример за такива компании са тези, които се занимават с изкопаеми горива и самолетните компании.

"Бихме съдействали на компании да се пренасочат. Случва се, но процесите са бавни. До момента най-популярната мярка е засаждане на дръвчета. Има много повече неща, които могат да се направят. Засаждането на дръвчета не води до трайни, устойчиви промени за природата. Трябва да пазим това, което вече имаме", твърди Михайлова.

В предаването гостът подчертава, че WWF работи с всички замесени и засегнати страни, включително и с властта. "Работим активно с всички министерства. Иска ни се да има повече политическа воля и отвъд думите да има и реални действия."

Казва, че работата на подобни организации е бавна, "но за да се случат устойчиво промените, е нужно постоянство". Михайлова говори и за "добрите примери" и съмишлениците в лицето на дружества:

"Добър пример е едно електроразпределително дружество. Възстановяваме крайречна гора край град Стамболийски, която е била нелегално сметище. Оттам се изземали инертни маси, брегът е изяден и обезлесен. От няколко години се опитваме да го възстановяваме, така че тази крайречна гора да укрепва бреговете, и го правим съвместно с компанията".

В края на разговора Михайлова посочва, че се надява на по-голяма помощ за неправителствения сектор. Тя дава пример с Румъния, в която има "20% опрощаване на данъците в посока подкрепа на неправителствения сектор".

Следователно, ролята на неправителствените организации като WWF е не само да работят с бизнеса, но и да го насърчават да променя политиките и практиките си в посока на устойчивост и опазване на природата. Този процес може да бъде бавен, но е от съществено значение за постигане на трайни промени.

В заключение стратегическите партньорства между неправителствените организации и бизнеса играят ключова роля в борбата за опазване на природата. Сътрудничеството между тях не само помага за намаляване на отрицателното въздействие на бизнеса върху околната среда, но и насърчава иновациите и устойчивите практики във всяка област на бизнес дейността.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..

публикувано на 18.12.24 в 09:35

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15