Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Джейкъб Стегенга: за философията на науката и "самодоволното общество"

Снимка: БАН/Фейсбук

По покана на секция "Философия в науката" на Института по философия и социология към БАН на посещение в страната ни е професор Джейкъб Стегенга – преподавател в катедра "История и философия на науката" на Университета в Кеймбридж, Великобритания. Проф. Стегенга говори в "Нашият ден" за философските принципи в отношението към науката и за важните теми в света днес.

В началото на разговора гостът се представя: "Роден съм в Канада, направих докторска степен в САЩ и сега работя в Университета в Кеймбридж, като фокусът ми е върху науката и философията на медицината." Той разкрива и темата на своята лекция, посветена на  принципите, с които можем да преценяваме научните твърдения. Тези твърдения, според него, са изключително важни за нас, защото имат огромно въздействие върху обществото, политиката, ежедневието ни.

Според философа в контекста на динамичния живот е трудно за хората да се ориентират сред научните факти и твърдения в пространството. Например в САЩ, но не само, се наблюдава крайност на мненията по отношение на науката – от пълно отрицание до прекомерна доверчивост.

"Много проблеми в нашето общество днес са резултат на относително наивни възгледи за това какво представлява науката и медицината", заявява проф. Стегенга.

Философът определя света като "много крехко място." Изправени сме пред "екзистенциални заплахи" – такива са пандемиите, изкуственият интелект, войната, които поставят под въпрос самата структура на обществото. Според госта западното общество е станало "самодоволно" по отношение на своето бъдеще. След Втората световна война и в условията на Европейския съюз сме възприели мирното съществуване за даденост.

"Войната в Украйна ни припомни, че това не е гарантирана част от нашето бъдеще. Разбира се, други части на света вече знаеха това", казва проф. Стегенга. Той изразява тревожност относно нагласите и готовността на хората да се изправят пред предизвикателствата на бъдещето.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03