По покана на секция "Философия в науката" на Института по философия и социология към БАН на посещение в страната ни е професор Джейкъб Стегенга – преподавател в катедра "История и философия на науката" на Университета в Кеймбридж, Великобритания. Проф. Стегенга говори в "Нашият ден" за философските принципи в отношението към науката и за важните теми в света днес.
В началото на разговора гостът се представя: "Роден съм в Канада, направих докторска степен в САЩ и сега работя в Университета в Кеймбридж, като фокусът ми е върху науката и философията на медицината." Той разкрива и темата на своята лекция, посветена на принципите, с които можем да преценяваме научните твърдения. Тези твърдения, според него, са изключително важни за нас, защото имат огромно въздействие върху обществото, политиката, ежедневието ни.
Според философа в контекста на динамичния живот е трудно за хората да се ориентират сред научните факти и твърдения в пространството. Например в САЩ, но не само, се наблюдава крайност на мненията по отношение на науката – от пълно отрицание до прекомерна доверчивост.
"Много проблеми в нашето общество днес са резултат на относително наивни възгледи за това какво представлява науката и медицината", заявява проф. Стегенга.
Философът определя света като "много крехко място." Изправени сме пред "екзистенциални заплахи" – такива са пандемиите, изкуственият интелект, войната, които поставят под въпрос самата структура на обществото. Според госта западното общество е станало "самодоволно" по отношение на своето бъдеще. След Втората световна война и в условията на Европейския съюз сме възприели мирното съществуване за даденост.
"Войната в Украйна ни припомни, че това не е гарантирана част от нашето бъдеще. Разбира се, други части на света вече знаеха това", казва проф. Стегенга. Той изразява тревожност относно нагласите и готовността на хората да се изправят пред предизвикателствата на бъдещето.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Днес в Ямбол започват Музикалните празници "Златната Диана". Тяхното 39-о издание отново ще предложи на почитателите на класическата музика вълнуващи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg