Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният случай на Рафаел

13-годишно момче стана обект на тежък спор между родителите и бабата

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Защо едно дете може да бъде отнето от двама здрави родители? 13-годишно момче се превърна в обект на тежък спор между родителите, лелята и бабата на детето, в който бяха намесени и социалните служби.

Момчето Рафаел самó е поискало да бъде настанено в дома на баба си, след като се стига до открит конфликт. Проверката на Държавната агенция за закрила на детето показва безспорни данни за упражнено насилие спрямо детето, както и опит на майката и бащата да го изведат зад граница, в противоречие с желанието му да остане да живее в София. Родителите отричат да са насилвали сина си и твърдят, че той е попаднал под вредно влияние, докато е прекарал последния месец при роднините си в България.

Каква е истината? Защо се стига до конфликт между роднините? Частният случай на Рафаел. 

Коментар по темата прави адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида":

"За мен най-смущаващо е, че покрай тази история се създава един прецедент. Двама родители напускат територията на нашата страна, съответно с всички редовни документи, за да пътуват за Бразилия. Те не отиват в държава, в която има война или някакъв риск или опасност за здравето и живота на това дете. От друга страна, детето е непълнолетно (в случая дори малолетно – на 13 години). 

Съгласно Закона за лицата и семейството, който е един от най-старите действащи закони , нас (1949), родителите са тези, които вземат решение, включително за пътуването на това дете. Т.е. формално не съществува никаква юридическа пречка, котано двамата родители са съгласни детето им да пътува зад граница и те заедно пътуват с него, да бъдат спрени на границата, защото детето заявило, че не желае да пътува. За мен това е крайно смущаващ факт, като юрист, защото, първо, малолетните лица не могат да вземат самостоятелно решения в своя живот. Като цяло в случая те са недееспособни – тяхната преценка за това кое е добри и лошо се замества от техните родители.

Разбира се, децата не трябва да бъдат обект на домашно насилие, малтретиране и само в тези случаи следва някой друг да защитава техните интереси вместо родителите.

Това дали е малтретиран Рафаел, могат да кажат органите на прокуратурата, полицията, разбира се – и психолози. Вероятно в тези производства, които предстоят, ще бъдат назначени техните съдебно-психологически експертизи." 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35