Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настъпи Веселата пролет (春节) или Китайската нова година

13
Снимка: БТА

Тази нощ в 0.59 часа настъпи Китайската нова година – година на Дървения дракон.

Честито на празнуващите!


Самите китайци я наричат Веселата пролет (春节), но светът наложи своето наименование. Веселата пролет е най-важния празник в китайския календар и затова честванията продължават 15 дни.


Посолството на КНР отбеляза идването на Веселата пролет с много предварителни събития, чиято кулминация беше състоялата се преди седмица в НДК Българо-китайската "Пролетна среща на културите". Няма как да се предаде цялото богатство на атмосферата там, нито разнообразието по щандовете за книги, изложбата на храни, на дрехи и дамски аксесоари за коса... Най-голям интерес българската публика прояви към китайските младежи, облечени в български национални носии...


Ето така протичаха разговорите по време на Българо-китайската "Пролетна среща на културите" – къде на български, къде на английски... Важното е, че стана ясно неимоверното старание и желание на тези младежи да се докоснат колкото може повече до българската  култура. Изключително нарастналият интерес на българите към китайската култура също пролича. Много българи вече изучават езика, интересуват се от историята и литературата на Китай... Сред тези, които активно следяха проявите, свързани с Веселата пролет, беше и българската етно, поп и джаз певица Лика Ешкеназ.

Снимки: ФС на Китайския културен център в София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10