Поглед към фашизма през очите на едно еврейско дете. Една истинска история за миналото, което става все по-непознато за всяко ново поколение.
На 12 февруари в 18 ч. в триъгълната кула на Сердика се открива изложба по детската книга "Сузи, внучката от къща №4". Проектът се осъществява от фондация "Културни перспективи" и е част от платформата "Културама". В "Нашият ден" гостува председателят на фондацията, оперната певица Ина Кънчева, за да сподели посланията към подрастващите, заложени в книгата и изложбата.
Кънчева разказва за запознанството и съвместната работа с авторката на книгата – Биргита Беер от Берлин – по чиято покана курира музикалната част на книжната премиера, състояла се през 2016 година. В процеса на съвместната работа с авторката Кънчева е запленена от артистичния проект, задълбочава се в изследването и припознава темата като вълнуваща и значима. По нейните думи обществото се намира в един много релевантен житейски момент, между две войни, и този проект идва на място.
Организаторът на изложбата споделя мнението, че младите хора не знаят за гонението на евреите, не знаят какво точно е антисемитизъм. Според Кънчева темата за изключването като цяло е актуална – съществува в училище и взаимоотношенията. Друга важна тема, преплетена в книгата и изложбата, е тази за лошата пропаганда, за това как анализираме информация. Председателят на фондацията определя проекта като "фундаментален" и вярва, че артистите са длъжни да провокират обществото по определени теми и да поемат рискове. Тя добавя, че изложбата задава болезнени въпроси, но е много миролюбива в своята експликация и артикулация.
Според госта на предаването книгата, представляваща графична новела, и изложбата по нея предлагат едно по-разбираемо и лесно представяне на това историческо съдържание. Учениците, които изучават периода на двете световни войни, имат шанс да се пренесат в този исторически отрязък, да се запознаят с неговите дилеми, въпроси и проблеми. Кънчева казва, че към целия проект е изготвено и нещо като помагало, с което знанията на подрастващите по темата могат да бъдат проверени след срещата с изложбата.
В проекта участие взема и Държавният културен институт към МВнР със своята изложба "Еврейската улица – реконструкция". В нея биват показани архиви, свързани с еврейското културно наследство у нас, а куратор е Иванка Гезенко. Чрез това участие организаторите на проекта целят да покажат същността на българската еврейска общност и да акцентират върху историческия акт на спасяване на евреите по време на Втората световна война от страна на българската държава.
Графичната новела говори на езика на децата и подрастващите. Кънчева споделя, че авторката на книгата е преподавател в елитно училище в Берлин и е създала произведението чрез взаимодействие със своите ученици. Тази екипна работа води до изключителен ефект, казва Кънчева. От българска страна по новелата работи художникът Пенко Гелев, който дообогатява дизайна и съумява да предаде най-точно заложените идеи. Преводач на проекта е Мая Разбойникова - Фратева, която, по думите на Кънчева, прави чудесен мост от немски на български език.
Изложбата ще продължи до 19 март. Книгата може да бъде намерена в книжарниците и в сайта на платформата "Културама".
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg