Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на даряването на книги: Как се създават млади читатели?

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Да отглеждаш читатели, да обгрижваш потребността да се чете, да даряваш на децата не просто книги, а отношение към самото четене. В Световния ден на даряването на книги в "Нашият ден" говорят две личности, посветили ежедневието си на общуването с млади читатели, предаването на знание и любов към книгата – и то в онези малки места, където книгите са още по-зависими от личностите.  

Йорданка Русенова е библиотекар в Професионалната гимназия "Ген. Владимир Заимов" в Сопот". Още в 7:30 ч. всяка сутрин тя е готова да посрещне децата в училищната библиотека. Понякога те ходят там и преди часовете – да почетат, да поговорят или просто за да започнат деня с усмивка. С г-жа Русенова учениците могат да говорят за всичко, а тя се радва, че в нейно лице откриват човек, на когото могат да се доверят.

Училищният библиотекар разказва, че децата идват често без предварителна нагласа. "Всяка книга си има времето и децата", е научила Русенова, която допълва, че книгите, които тя е обичала като дете, не успяват да докоснат младото поколение. Децата се насочват повече към вълшебствата, приказното – към един свят, който го няма в ежедневието, разказва библиотекарят.

За дейността и поддръжката на училищната библиотека Русенова казва: "Аз участвам в национални програми, различни европейски проекти. Училището има много на брой групи по занимания и интереси. Колегите отделят голяма част от бюджета си за закупуване на литература – и художествена." Ръководството на гимназията е благоразположено към развитието на библиотеката и съдейства във всяко едно отношение.

За обичта в своя живот Йорданка Русенова споделя: "Любовта се множи постоянно." Най-голямото признание, което служи и за мотивация, е отношението на вече порасналите бивши ученици, които не я забравят и не пропускат да я поздравят при всяка среща.

Целия разговор с Йорданка Русенова чуйте в звуковия файл:

Аделина Колишева е учител по български език и история в каварненското средно училище "Стефан Караджа".

"Това, което забелязвам, е – обичта и отношението към книгите у децата обикновено са заложени у дома", заявява Колишева. Тя вярва, че размерът на домашната библиотека има пряко отношение към степента на образованост, активността и гражданското присъствие на децата и личностите, които се формират в последствие. Учителят е другата фигура, която притежава огромната възможност да възпита децата в обич и уважение към книгите.

Учителката разказва, че в своите часове се старае да стимулира четенето и успява да убеди учениците си да се доверяват първо на книгите, като достоверен източник на информация.  

За радост, Колишева наблюдава завръщане към четенето сред младото поколение. "За нас е радостно да дойдат с някоя книга, да кажат, че са я прочели, да поговорим за герои и сюжети", допълва тя. Освен от фантастични светове, децата се вълнуват и от миналото и изобщо от всички сюжети, различаващи се от заобикалящия свят.

Училището "Стефан Караджа" използва и музиката като начин да се обогати културата на учениците. Преди години традиционният звънец е заменен с рок музика, звучаща по нова музикална уредба, изградена благодарение на европейски проект. Около празниците звънецът е тематичен, разказва Колишева.

За съжаление тенденцията да се слуша поп фолк сред децата не е отминала и това е доминиращият вкус сред младите хора. Аделина Колишева споделя мнението си по темата: "Това не означава, че тези деца не могат да слушат и друга музика. Поставяла съм ги в различни ситуации и виждам, че те могат да се забавляват по друг начин. Като общество, трябва да помислим и да бъдем безкомпромисни, защото тази музика не формира само музикален вкус, а и поведение и цялостно отношение към света."

На финала на разговора учителката разказва за последната успешна благотворителна инициатива, подкрепена от училищното ръководство – "Книжарничка на надеждата", в помощ на момиче, нуждаещо се от бъбречна трансплантация. Кампанията успява да събере и продаде толкова много книги, с което разкрива и отношението на хората към четенето, и тяхната съпричастност. Аделина Колишева се надява успехът на инициативата да може да бъде повторен.

Целия разговор с Аделина Колишева чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10