Във време на развиващ се алгоритъм със "студена емпатия" и хегемония на хората над живата природа, градината е една от възможните утопии.
На 19 февруари от 18 ч. в галерия "Аросита" се открива изложбата на Юлиана Текова "В дълбините на зимата съществува едно непобедимо лято". За отношенията жива и нежива природа, вътрешно и външно пространство и творческия процес като връзка между тях – разговор с художничката в "Нашият ден".
"В дълбините на зимата открих, че в мен съществува едно непобедимо лято" са думи на Албер Камю, които откликват най-точното на духа и посланието на изложбата, казва Текова за смисъла на заглавието.
Художничката споделя, че идеята за експозицията възниква още преди пандемията, когато из Европа се появява тенденция за структуриране на ботанически проекти в изложбени пространства. Този стремеж на хората да създадат своя собствена природна среда се усилва след загубата на връзката с природата по време на Covid-19 кризата.
Юлиана Текова споделя, че сегашната изложба е своеобразно продължение на тази творческа линия, присъствала и в предишната ѝ експозиция, и съдържа философски препратки и размисъл върху властовите позиции между живата и неживата природа и човека.
Chat GPT, който, по думите на Текова, вече е неизменна част от ежедневието, също се явява в изложбата в ролята на контрапункт на естествените процеси. Той отговаря с изкуствена емпатия на въпроси, свързани с творческия процес и други, присъщи само на човека емоции и действия.
За посланието на изложбата художничката казва: "Някои от хората възприемат изложбата чисто естетически. Очаквам може би да си зададат въпроси за нашите отношения с природата."
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Аросита" до 3 март.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg