Коя е д-р Ирма Желязкова и какво се е случило с нея – въпрос за любителите на загадки. Това е основната фабула в първата образователна ескейп стая в България. Стаята се намира в подземните помещения на Царската градина в София. Подземието е интерпретирано да наподобява изоставената лаборатория на изчезнал по време на научна мисия биолог. Задачата на отборите е да довършат нейното изследване. Чрез знания и екипни действия участниците преминават през предизвикателствата за справяне с климатичната криза.
Ескейп стаята е създадена от фондация "Биоразнообразие" и Националния природонаучен музей. За начинанието в "Нашият ден" разказва Йорданка Динева.
Целта, по думите на Динева, е хората да бъдат въвлечени в темата за биоразнообразието и климатичните промени по един по-различен, забавен и приключенски начин. Създателите се надяват след предизвикателството участниците да излязат с чувството, че живеем в условия на климатични промени и са необходими действия за преодоляване на природната криза.
Това е първата ескейп стая в България, която е базирана изцяло на научни факти. Информацията е поднесена под формата на различни пъзели и приключенски загадки.
Могат да участват самостоятелно деца и младежи над 14-годишна възраст. Стаята е подходяща и за по-малки деца (от 7 г.), но те трябва да бъдат с придружители, за да могат да се справят. Тъй като е класическа ескейп стая и не е много лесна, е интересна и за възрастни хора.
Динева заявява, че климатичните промени засягат ежедневието на всеки един човек, те се отразяват както на климата в градовете, така и на различните природните местообитания, биоразнообразието, питейната вода, земеделието.
"Това да изиграем една ескейп стая става повод да поговорим по всички тези въпроси, които ни засягат и можем да решим само заедно – и като хора, и като политици, и като бизнес – всеки според своята компетенция и позиция", казва гостът на предаването.
Досега към стаята проявяват интерес и любители на този тип загадки, и хора, ангажирани с екологичната кауза. Резервациите стават онлайн на страницата на ескейп стаята.
Динева изразява надежда, че с този по-различен подход неправителствената организация и научната общност ще създадат мост към по-широка аудитория, защото темата засяга живота на всички нас.
Целия разговор чуйте в звуковия файлПреподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg