Коя е д-р Ирма Желязкова и какво се е случило с нея – въпрос за любителите на загадки. Това е основната фабула в първата образователна ескейп стая в България. Стаята се намира в подземните помещения на Царската градина в София. Подземието е интерпретирано да наподобява изоставената лаборатория на изчезнал по време на научна мисия биолог. Задачата на отборите е да довършат нейното изследване. Чрез знания и екипни действия участниците преминават през предизвикателствата за справяне с климатичната криза.
Ескейп стаята е създадена от фондация "Биоразнообразие" и Националния природонаучен музей. За начинанието в "Нашият ден" разказва Йорданка Динева.
Целта, по думите на Динева, е хората да бъдат въвлечени в темата за биоразнообразието и климатичните промени по един по-различен, забавен и приключенски начин. Създателите се надяват след предизвикателството участниците да излязат с чувството, че живеем в условия на климатични промени и са необходими действия за преодоляване на природната криза.
Това е първата ескейп стая в България, която е базирана изцяло на научни факти. Информацията е поднесена под формата на различни пъзели и приключенски загадки.
Могат да участват самостоятелно деца и младежи над 14-годишна възраст. Стаята е подходяща и за по-малки деца (от 7 г.), но те трябва да бъдат с придружители, за да могат да се справят. Тъй като е класическа ескейп стая и не е много лесна, е интересна и за възрастни хора.
Динева заявява, че климатичните промени засягат ежедневието на всеки един човек, те се отразяват както на климата в градовете, така и на различните природните местообитания, биоразнообразието, питейната вода, земеделието.
"Това да изиграем една ескейп стая става повод да поговорим по всички тези въпроси, които ни засягат и можем да решим само заедно – и като хора, и като политици, и като бизнес – всеки според своята компетенция и позиция", казва гостът на предаването.
Досега към стаята проявяват интерес и любители на този тип загадки, и хора, ангажирани с екологичната кауза. Резервациите стават онлайн на страницата на ескейп стаята.
Динева изразява надежда, че с този по-различен подход неправителствената организация и научната общност ще създадат мост към по-широка аудитория, защото темата засяга живота на всички нас.
Целия разговор чуйте в звуковия файлПредаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg