Изложбата "Защото на сърцето облекло е лицето" представя портрет на всички 22 актьори в "Моби Дик" и на режисьорката Диана Добрева. Най-новото представление на Народния театър "Иван Вазов" вдъхновява художничката Силвия Богоева да създаде този проект и благодари на Народния театър за гостоприемството:
"Ръцете при актьора са много важен знак, защото актьорите през ръцете си изразяват страшно много емоции. Като техника работя с въглен. Направих фотографии на актьорите и по тях ги нарисувах. Мен изключително ме вдъхновява сценичната среда на Диана Добрева. Отдавна искам да направя подобна изложба по режисура на Добрева. Изключително ме вдъхновява как добре и спокойно работи тя с актьорите си.
Изложбата ще продължи до 13 март на втория етаж на фоайето на Народния театър. Заглавието "Защото на сърцето облекло е лицето" е цитат от сонет 22 на Уилям Шекспир.
В "Моби дик" участват и са портетирани Христо Петков, Снежина Петрова, Владимир Пенев, Цветан Алексиев, Жорета Николова, Ненчо Костов, Александра Василева, Пламен Димов, Параскева Джукелова, Стелиан Радев, Биляна Петринска, Димитър Николов, Ева Тепавичарова, Явор Вълканов, Албена Ставрева, Асен Данков, Вяра Табакова, Кире Гьоревски, Елена Иванова, Павлин Петрунов, Мартина Пенева, Калоян Трифонов.
Силвия Богоева има пет самостоятелни изложби и участия в над 30 други. Носител е на редица награди, сред които от Национален младежки конкурс за приложни и изящни изкуства (2009 г.), от Общоакадемичен конкурс за рисунка, НХА (2010 г. и 2014 г.), от Второ международно студентско биенале на рисунката, НХА (2015 г.), от национален конкурс за млади автори на галерия "Нюанс" (2020 г.). Отличена е с награда за млад автор, секция "Живопис" – "Млади български художници" (2020 г. и 2022 г.), съответно за участието си в изложбите "Портретът" и "Биографично: места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето".
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg