Възможно ли е хората с увреждания да се реализират на трудовия пазар? Обществото ни все още изпада в недоумение, що се отнася до трудоспособността на хората в неравностойно положение и техния потенциал за трудова реализация.
Галя Койчева е психолог в Центъра за защитена заетост във Варна, майка е на младеж с увреждания и притежава сериозна експертиза и опит във психо-социалната сфера. В "Нашият ден" Койчева разказва за работата си и за това как функционира социалното предприятие.
Центърът за защитена заетост във Варна е създаден с бюджет и проект на Агенцията за хора с увреждания. За реализирането му Агенцията е одобрила Висшето училище по мениджмънт в града. За дейността на предприятието Койчева казва:
"Центърът дава възможност на 15 млади хора с множествени увреждания да имат своя работа, да се учат да работят в едно новопостроено бистро. Това са едни от първите социални предприятия, които дават наистина възможност на хората, осигуряват им подкрепяща среда. Аз, в ролята си на психолог, имам колега социален работник. Отделно менторите по звена подпомагат процеса на обучение, на упражняване на умения и създаване на нови навици."
По думите на психолога младежите с увреждания не успяват да придобият необходимите личностни и битови умения само в семейна среда и в системата на образованието. Социалното предприятие им дава възможност да се включат в различни дейности – кухненска и домакинска работа. Всичко това развива тяхната фина моторика, издръжливост, пространствена ориентация, концентрация и навици. За три години младежите са усвоили основни умения, много по-структурирани са и идват на работа с удоволствие, разказва Койчева.
Този тип услуги и социална интеграция тепърва прохождат в България. Психологът пояснява, че Центърът за защитена заетост се води социална услуга, защото това е най-висшата степен на защита на хора със затруднения в трудова среда, където ментори и специалисти им оказват необходимите наблюдение и подкрепа.
Койчева споделя: "Центърът за защитена заетост има за цел, освен да ги научи на професионални и трудови навици, да работи за тяхното личностно развитие. Младежите често биват включвани в други проекти на университета, правихме различни обучения – развитие, готварство, първо ниво на английски. Всяка година имаме по един пътуващ семинар. Това помага за сплотяване на екипа, комуникацията, толерантността."
Доходите не са маловажна част от социалната инициатива. Освен че носят самочувствие на младите хора, те обогатяват финансовата им култура и подпомагат семействата им. Тази група хора често са жертви на стигмата, че нищо не могат и не разбират, казва Койчева, която вярва, че всеки има някакви възможности и съхранен потенциал, който просто има нужда от развитие.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg