Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Могат ли хората с увреждания да се реализират на трудовия пазар?

Възможно ли е хората с увреждания да се реализират на трудовия пазар? Обществото ни все още изпада в недоумение, що се отнася до трудоспособността на хората в неравностойно положение и техния потенциал за трудова реализация.  

Галя Койчева е психолог в Центъра за защитена заетост във Варна, майка е на младеж с увреждания и притежава сериозна експертиза и опит във психо-социалната сфера. В "Нашият ден" Койчева разказва за работата си и за това как функционира социалното предприятие.  

Центърът за защитена заетост във Варна е създаден с бюджет и проект на Агенцията за хора с увреждания. За реализирането му Агенцията е одобрила Висшето училище по мениджмънт в града. За дейността на предприятието Койчева казва:

"Центърът дава възможност на 15 млади хора с множествени увреждания да имат своя работа, да се учат да работят в едно новопостроено бистро. Това са едни от първите социални предприятия, които дават наистина възможност на хората, осигуряват им подкрепяща среда. Аз, в ролята си на психолог, имам колега социален работник. Отделно менторите по звена подпомагат процеса на обучение, на упражняване на умения и създаване на нови навици."

По думите на психолога младежите с увреждания не успяват да придобият необходимите личностни и битови умения само в семейна среда и в системата на образованието. Социалното предприятие им дава възможност да се включат в различни дейности – кухненска и домакинска работа. Всичко това развива тяхната фина моторика, издръжливост, пространствена ориентация, концентрация и навици. За три години младежите са усвоили основни умения, много по-структурирани са и идват на работа с удоволствие, разказва Койчева.

Този тип услуги и социална интеграция тепърва прохождат в България. Психологът пояснява, че Центърът за защитена заетост се води социална услуга, защото това е най-висшата степен на защита на хора със затруднения в трудова среда, където ментори и специалисти им оказват необходимите наблюдение и подкрепа.

Койчева споделя: "Центърът за защитена заетост има за цел, освен да ги научи на професионални и трудови навици, да работи за тяхното личностно развитие. Младежите често биват включвани в други проекти на университета, правихме различни обучения – развитие, готварство, първо ниво на английски. Всяка година имаме по един пътуващ семинар. Това помага за сплотяване на екипа, комуникацията, толерантността."

Доходите не са маловажна част от социалната инициатива. Освен че носят самочувствие на младите хора, те обогатяват финансовата им култура и подпомагат семействата им. Тази група хора често са жертви на стигмата, че нищо не могат и не разбират, казва Койчева, която вярва, че всеки има някакви възможности и съхранен потенциал, който просто има нужда от развитие.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спорт и донорство: Събитие в София обединява здраве и човечност

В Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, дворът на Английската гимназия в София и парк "Займов" ще станат част от инициативата "Спортувам, за да живея". Събитието ще се проведе утре, в събота, 5 октомври , като част от програмата "София спортува", която е финансирана от Столична община. Как ще протече денят и кой може да се..

обновено на 04.10.24 в 08:51

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59