Образованието е врата към целия свят, а чуждите езици са ключът към него. В това вярват преподаватели и ученици от 79-о СУ "Индира Ганди" в София. "От малки учим хинди" – разговор за обучението по чужди езици в българското училище с участието на заместник-директора по учебната дейност на 79-о СУ "Индира Ганди", Ивелина Иванова, с преподавателя по хинди, Цветелина Асенова и с ученичките от 9 А клас в училището – Ивана Шопска и Александра Благоева.
Според зам.-директора г-жа Иванова думата "култура" е ключова за този разговор: "Има нещо, което е уникално, което ни отличава от всички училища в България и е наша гордост – това е изучаването на този екзотичен, странен, източен език хинди, на който говорят милиарди хора. Но не само езикът, а и допирът и широкият поглед към културата, световното наследство, цивилизацията са фокус в нашето обучение."
Г-жа Иванова вярва, че изучаването на този далечен език е добра основа за изграждането на учениците като личности с поглед към света. Тя разказва, че преди повече от 40 години училището е именувано "Индира Ганди", вероятно по политическа линия на сближаване между България и Индия. Ето защо Посолството на Република Индия проявява интерес за взаимодействие с учебното заведение. Отношенията са топли, училището и посолството организират общи инициативи и често отбелязват заедно традиционни празници.
"Учениците винаги са любопитни към света и колкото и странно да звучи, успяхме в продължение на повече от 15 години да задържим този интерес към езика хинди. Разбира се, променяли са се нещата през годините. Имаше период, в който дори се изучаваше като втори чужд език в гимназиален етап, но постепенно преминахме към по-различна схема. В момента г-жа Асенова обучава ученици от 1-ви и 2-ри клас. Децата с огромен интерес изучават нещо толкова любопитно и толкова трудно", казва зам.-директорът.
Г-жа Асенова е учител по химия и физика, но преподава хинди в училището вече близо 9 години. Тя споделя, че в началото децата се записват по инициатива на самите родители, но с времето развиват собствен интерес и усет към езика. Малките ученици с радост, хъс и желание присъстват в часовете, пишат и изговарят думички, разказва г-жа Асенова. Към момента хинди в училището изучават две групи от около 20 деца.
Според Александра и Ивана хинди е много интересен и интелигентен език. И за двете ученички първоначалният сблъсък с езика е бил труден, но твърдят, че с времето изучаването става по-лесно и разбираемо. Ивана вярва, че, в която и насока да реши да се развива, знанията по хинди биха били от полза. Александра, от своя страна, иска да продължи да изучава езика и дори си представя да замине за Индия някой ден.
Г-жа Иванова споделя, че училището предлага на своите настоящи и бъдещи ученици солидна програма с дълбоки традиции и в една друга област: "Ако говорим за приема след 7 клас, нашето училище предлага профил "Софтуерни и хардуерни науки". Независимо че изучаването на езика хинди ни прави уникални, всъщност това е едно от първите училища, които въвеждат компютрите в далечната 1985 година. Така че тук спазваме другата си традиция – насочеността към по-съвременните интереси, а именно информационните технологии."
За зам.-директора по пътя към успеха професионализмът е водещ. Това означава изпълнение на ангажиментите и отговорност към учениците. И все пак няма нищо по-красиво и вдъхновяващо от един добър учител, който да напътства децата в техния процес на обучение. Надеждата на г-жа Иванова е, че знанията и културното взаимодействие, които предлага училището, ще превърнат сегашните ученици в широкоскроени личности, готови за глобалния свят.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg