Ателие по шах, като форма на социално общуване, организира Фондация "Конкордия" вече втора година. Неговият съосновател, Иво Ванчев, говори в "Нашият ден" за това как сесиите по шах се превръщат в житейски уроци и за нуждите на клуба, за да продължи дейността си.
Една от най-добрите форми на учене е играта, а шахът безспорно умее да приобщава и развива способности. Ателието по шах е една от успешните социални услуги, които Фондация "Конкордия" предлага на деца под риск на възраст между 12 и 16 години. Към момента ателието се посещава от 60 деца два пъти седмично.
"Най-често при нас идват деца, които са преживели определени неблагополучия в детството. Те често функционират под възможностите си, заради това, че средата им не предлага много потенциал и е органичаваща.", разказва Иво Ванчев.
Гостът споделя, че между сесиите по шах се развиват и обсъждат интересни и актуални, които задържат интереса на участниците в групата и ги подтикват към дебат. Паралелно с това шахът насърчава комбинативното, стратегическо мислене. Ето защо отганизаторите на ателието виждат шаха не просто като игра, а като средство за разиграване на реални ситуации от ежедневието на децата.
Фондацията има желание ателието да продължи да се развива, тъй като в него се вкючват нови и нови деца. Ванчев акцентира върху това, че преди тези сесии нито едно дете не е имало, каквито и да било умения по шах. Всяка една сесия изисква много детайлна подготовка, така че винаги да има нови, интересни елементи. С оглед на това да се доразвие потенциалът на децата, организаторите на ателието търсят професионален треньор. Необходими са нови табла за игра и би било чудесно да се събере подкрепа и за лагер, свързан с шаха. "Целта е приобщаване.", още веднъж казва Иво Ванчев.
В Платформата.бг е обявена кампания и всеки, който иска да подкрепи клуба по шах на Фондация "Конкордия", може да го направи. Това би било директна подкрепа за децата.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg