Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина и последната оцеляла жена от лагера в Белене

| обновено на 28.02.24 в 09:36

Миналата седмица, на 95 годишна възраст, почина Цветана Джерманова, последната оцеляла жена от лагерите "Босна" и "Белене". Тя е и единствената жена, написала книга със спомени от лагеритe.

Когато е въдворена в лагер, Цветана е младо момиче и има най-голям шанс да излезе от там жива. Останалите лагернички, някои от които стават нейни приятелки, я молят, когато всичко свърши, да напише книга за преживяното.

Тя прекарва в затвора около четири години и я освобождават през 1952. Почти 60 години по-късно Цветана спазва своето обещание и създава книгата "Спомени от лагерите".  “Пиша днес… без капка мъст в душата ми и с огромно желание това, което ние преживяхме, да не се повтори никога. Считам, че съм длъжна да разкажа за болшевишката система, която дойде в името на "свободата, братството и равенството", но, вземайки властта, забрави за тези идеали", пише Цветана.

В края на февруари, преди 125 години, излиза известната статия на Константин Иречек, в която той споделя свои наблюдения върху политическия живот в България и върху характерни тогава черти на българите.

Днес психологът и университетски преподавател д-р Ясен Димитров, автор на книгата "Какво ни прави българи: разкриване маркерите на българската идентичност" в качеството си на специалист по народопсихология, споделя доколко тези черти са характерни за облика на съвременния ни сънародник.

Нека чуем гласа на Цветана Джерманова в един от клиповете на проекта "Пазителки на истории", който ви представихме преди време. Тя разказва за живота в лагерите, за солидарността и взаимната грижа между жените там.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10