Доротея Николова от Радио Варна беше гост в рубриката "Темите на деня" на предаването “Нашият ден“. Тя е автор на подкаст за войната в Украйна по линията "Евранет плюс".
По нейните думи новините за Украйна отразяват началото на пълномащабна война на 24 февруари, но реално тази конфликт е съществувал осем години преди това.
"През последните две години съм се срещала с различни хора в Украйна. Някои от тях са преживели наистина изключителни събития, като спасяване на живота им два пъти в рамките на последното десетилетие", споделя тя.
Разговаряла е с таксиметрови шофьори, с обикновени хора, с търговци и посетители на различни заведения. При всичките си разговори среща само един човек, който изразява мнението, че конфликтът трябва да бъде решен с преговори за мир от страна на Украйна. Повечето украинци са решени да продължат да подпомагат с медикаменти, помощ и съдействие борбата на Украйна. В тях е забележим висок дух и мотивация, които са рядко срещани в други места.
Важно е да се напомни, че жителите на Варна са активно ангажирани с приемането и подпомагането на украински бежанци. Сред тях има и много руснаци, които са бягали от Русия поради политическите репресии на Путин, които се включват в помощта към бежанците.
"Имаме създадени много малки местни украински бизнеси в подкрепа на бежанците, но също така и много бизнеси, създадени от руснаци, избягали от Русия, които подкрепят руснаци, българи и украинци. Малките герои са много повече", казва тя.
Един от тях е Татяна Станева, българка, базирана в Киев. Тя представлява българското малцинство в Одеска област. Татяна е не само представител на малцинството, но и продуцент, режисьор и сценарист, който активно се ангажира с различни социални и културни инициативи.
Чуйте повече за нея в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg