Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна - две години след началото на войната

| обновено на 28.02.24 в 11:32
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Доротея Николова от Радио Варна беше гост в рубриката "Темите на деня" на предаването “Нашият ден“. Тя е автор на подкаст за войната в Украйна по линията "Евранет плюс".

По нейните думи новините за Украйна отразяват началото на пълномащабна война на 24 февруари, но реално тази конфликт е съществувал осем години преди това.

"През последните две години съм се срещала с различни хора в Украйна. Някои от тях са преживели наистина изключителни събития, като спасяване на живота им два пъти в рамките на последното десетилетие", споделя тя.

Разговаряла е с таксиметрови шофьори, с обикновени хора, с търговци и посетители на различни заведения. При всичките си разговори среща само един човек, който изразява мнението, че конфликтът трябва да бъде решен с преговори за мир от страна на Украйна. Повечето украинци са решени да продължат да подпомагат с медикаменти, помощ и съдействие борбата на Украйна. В тях е забележим висок дух и мотивация, които са рядко срещани в други места.

Важно е да се напомни, че жителите на Варна са активно ангажирани с приемането и подпомагането на украински бежанци. Сред тях има и много руснаци, които са бягали от Русия поради политическите репресии на Путин, които се включват в помощта към бежанците.

"Имаме създадени много малки местни украински бизнеси в подкрепа на бежанците, но също така и много бизнеси, създадени от руснаци, избягали от Русия, които подкрепят руснаци, българи и украинци. Малките герои са много повече", казва тя.

Един от тях е Татяна Станева, българка, базирана в Киев. Тя представлява българското малцинство в Одеска област. Татяна е не само представител на малцинството, но и продуцент, режисьор и сценарист, който активно се ангажира с различни социални и културни инициативи.

Чуйте повече за нея в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53