В епизод 529 "Трамвай по желание" представя на своята публика актрисата Наталия Цекова.
Наталия е от Елин Пелин, израснала в с. Лесново. През 2014 г. завършва специалност "Актьорско майсторство за драматичен театър" в НАТФИЗ в класа на професор Здравко Митков. След това, отново в Театралната академия, завършва и магистратура по публична реч.
Наталия никак не обича да я представят като първата дипломирана актриса от ромски етнос у нас. Но това е факт, а повечето медии се хващат първо за него, за да я покажат като екзотика в нашия театрален живот.
Самата тя не отбягва ромската тема. Напротив, анализира я и граждански, и творчески. Заедно с актрисата и драматург Здрава Каменова са съавтори на двуезичния моноспектакъл "Цигански колела", който разказва историята на младо, образовано ромско момиче, което застава на кръстопътя между любовта идентичността си. Спектакълът е игран в цялата страна, а също в Косово, Австрия, Германия, Унгария. Пак с Каменова написват и участват в спектакъла "Назови ме с моето име", изследващ темата за Възродителния процес.
Едно от последните творчески приключения на Наталия е нейната режисьорска постановка "Пораймос – в три истории", по текст на Мария Касимова-Моасе. Главните роли се изпълняват от Благица Стоименова, Ангелина Славова и самата тя. Пораймос е кауза, защото думата означава ромския Холокост през Втората световна война. Това, което прави още по-ценна пиесата е, че е базирана на действителни личности и събития.
За по-широката публика Цекова е популярна с участието си в сериала "Откраднат живот", както и в различни роли с ансамбъл "Българе".
Всъщност Наталия е много повече от тази суха статистика. И радиозрителите на "Трамвай по желание" ще го разберат от епизод 529.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg