В две последователни издания ще "върнем лентата" назад, за да припомним началото. В част първа на празничното издание аналитично подходихме към свършеното от екипа през тези години и ценностната система, която изповядваме. Гост в първата мартенска събота беше проф. Боряна Делийска по темата нефрология и здравето на бъбреците.
Опитният лекар представи на аудиторията най-често срещаните болести в областта на нефрологията. Акцентите бяха изградени върху три основни стълба: симптоматиката, диагнозата и изследванията, последващата терапия. Проф. Делийска цитира своя баща – професор-уролог, който винаги е съветвал своите пациенти сравнително често да правят изследвания и да посещават специалист. "Поне веднъж годишно, а в по-напреднала възраст – на 6 месеца", посъветва тя.
Говорихме и за изкуството да бъдеш лекар, но да се развиваш и в други области. Нашата гостенка например пише книги, разкази за деца и рисува. Последното й хоби е свързано със старите традиции на нашите баби и майки да обработват различни прежди и тъкани.
В разговора се включи и акад. Лъчезар Трайков – опитен невролог, до скоро ректор на Медицинския университет в София. Поговорихме за редките болести с превес към Паркинсон и Алцхаймер. На въпрос на проф. Б. Делийска вярно ли е, че ръчния труд е полезен за мозъчната дейност, акад. Трайков бе категоричен: "Няма само "ръчен труд", защото във всяка човешка дейност мозъкът активно участва!" И завърши с основателна гордост, че наградените абсолвенти от випуск 2023 г. са възпитаници на Софийския медицински университет.
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята,..
България отдавна влиза в полезрението на Русия – имперска, съветска, путинска. За това свидетелства и одиозното външнополитическо мероприятие, наречено "Соболева акция". Тя се осъществява в края на 1940 г., когато все още националсоциалистическа Германия и болшевишка Русия са съюзници вследствие подписания пакт "Молотов-Рибентроп". В него двете..
Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..
Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова. Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg