Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво вино да изберем за 8 март?

| обновено на 07.03.24 в 11:56
Снимка: pixabay

Наближава 8 март и става все по-наложително да обсъдим темата – какви вина да пием на празника. Интересно е и да разберем как се промени през последните години отношението към виното в България.

В ефира на "Нашият ден" Веселин Савов от “Кино и вино“, сподели интересни наблюдения относно промените във винения пазар у нас. Той отбеляза, че преди години пенливото вино не е било толкова популярно и се е свързвало главно с Нова година. Въпреки това днес се наблюдава значителен ръст в търсенето на този вид вино, като то става едно от най-продаваните. Това свидетелства за промяната в предпочитанията на хората, които сега се обръщат към по-рафинирани удоволствия.

Савов споделя и важна информация относно влиянието на околната среда върху качеството на виното. Той подчертава, че светлината, топлината и други фактори могат да окажат съществено влияние върху вкуса и аромата на напитката. Затова е важно да се избира вино от места, в които са спазени необходимите условия за съхранение.

Относно вкусовите предпочитания на българите, Савов отбелязва интересни наблюдения. Той посочва, че българите предпочитат по-остатъчния плод и избягват стипчивите вина, като това е по-характерно за сорта Мерло.

"Бих определил българина като почитател на Мерло. Иска да има малко остатъчен плод, стипчивостта не го радва, това е по-характерно за Мерлото, не толкова за Каберне совиньона. Българинът обича Сира. Дори да не знае, че я обича, я обича", казва той. 

В същото време отбелязва и постепенно променящо се отношение към бялото вино, което дълго време беше смятано за придатък към червените сортове.

Един от ключовите моменти, които Савов откроява, е промяната в потребителските навици. С появата на нови клиенти от младото поколение, виненият пазар е претърпял съществена промяна. Младите хора вече започват да се интересуват и да откриват виното на по-ранна възраст, като това представлява ново явление във винения свят. Освен това се наблюдава и увеличен интерес от страна на жените, които сега са основният консуматор на вина.

Наблюденията на Савов за винения пазар не са ограничени само до България. Той прави сравнения с Италия, където виното се смята за част от храненето и има специално значение в културата и традициите на страната. Тази специфика на италианския винен пазар отразява значително влияние върху потребителските предпочитания и отношението към виното като цяло.

Препоръчва пенливи вина за утрешния празник.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12