Премиерата на пиесата "Шаферки завинаги" от Джеси Джоунс, Никълъс Хоуп и Джейми Утън е на 8 март в Сатиричния театър "Алеко Константинов". Режисьор на спектакъла е Владимир Люцканов, а сценографията е дело на Марина Янева.
Пиесата разказва за четири малки момиченца, които седят на хълма, който гледа към имението Лаурелтън Оукс и мечтаят да се омъжат там. Четири млади жени на абитуриентския си бал, без гаджета, но с бутилка алкохол се заклеват, че ще открият истинската любов и ще бъдат шаферки една на друга, без значение какво се случва в живота им. Трийсет години по-късно те все още са верни на тази клетва. Без значение дали това е втората или третата сватба на някоя от тях, без значение откъде трябва да пристигнат, без значение от сезони и лични несполуки…В ролите са актрисите: Анита Ангелова, Маргарита Хлебарова, Ирина Първанова, Албена Михова, Силвия Лулчева и Албена Павлова.
"Шаферки завинаги" е определяна от критиците като "щастливата пиеса". Вероятно, защото въпреки всички перипетии на героините, става дума за приятелството и за това колко далеч си готов да стигнеш, за да спазиш обещание към приятел. Отговора дават тези четири решителни и нерешителни, чувствителни, уязвими, смели и лоялни жени.
"Опитали сме се заедно с чудесните актриси да превърнем тази "щастлива пиеса" в елегантно, забавно театрално произведение." – споделя режисьорът Владимир Люцканов.
Следващите дати, на които можете да гледате "Шаферки завинаги", са 16, 26 март, 13 и 27 април.
Чуйте разговора с актрисите Силвия Лулчева и Ирина Първанова в звуковия файл.
Снимки: Антон Даскалов
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg