Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба в Чешкия център София – как Антонин Дворжак се озова на Луната?

Снимка: Чешки център

Чешкият център в София откри изложба с комикси, озаглавена "Антонин Дворжак – неговата музика и живот в картинки". В нея по нетрадиционен начин чешката илюстраторка Рената Фучикова запознава зрителите с живота и творчеството на известния композитор Антонин Дворжак. Проектът съдържа илюстрации на най-известните произведения на музиканта – "Славянски танци", "Te Deum", "Русалка" и "Из новия свят". Освен в София, изложбата ще може да бъде видяна и в няколко други български града. Д-р Радка Рубилина, директорът на Чешкия център, разказва в "Нашият ден" повече за изложбата.

Рубилина споделя, че художничката Фучикова е свързана с България още преди изложбата. Тя е преподавател в Аакадемията по изящни изкуства в Пилзен, която поддържа топла връзка с Художествената академия в София. Комиксът, умелото "художествено съкращение" са част от авторския почерк на чешката илюстраторка, с който тя си спечелва редица награди в родината и в чужбина.

"Не се учудвайте, когато дойдете и видите на изложбата за един композитор, живял през XVIII и XIX век, че има илюстрации с космонавт, който е на Луната, в космоса. Симфонията на Дворжак "Из новия свят" е първото произведение, което пускат американските космонавти, стъпвайки на Луната.", подсказва Радка Рубилина. 

Директорът на центъра допълва, че тази година на фокус ще бъде чешката класическа музика, показана чрез различни жанрове. Покрай изложбата предстои и концерт с произведенията на Дворжак. За най-малката публика е предвиден уъркшоп, който ще я запозане с горските същества, които обитават произведенията на музиканта. Още едно съпътстващо събитие ще бъде лекция, в която директорът на музея "Антонин Дворжек" ще разкрие връзката между творчеството на композитора и България.

Изложбата ще се премести в Балчик, Шабла, Шумен и може би в Пловдив, съобщава Рубилина. Тя акцентира, че събитието е част от по-всеобхватна програма, свързана с честването на 75-годичнината на Чешкия център в София. Именно тази дълбока свързаност между чешката и българската култура ще бъде отпразнувана в поредица от интересни събития.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50