Красота, лирика и поезия се открива в новата и най-голяма самостоятелна изложба на художника Вили Николов "Естетика/Полифония", която вече може да бъде разгледана в столичната галерия "Милениум". 60 картини говорят за живота и вдъхновенията на художника. Те обхващат разнообразни теми - фолклор, самодиви, коне, джаз, музикални инструменти и женски образи.
Самият автор твърди, че част от новите му послания в тази 25-а изложба са лицата на хората, експлозията от цветове и различните светове.
"Когато пътувам, главно из Европа, наблюдавам лицата. Има много интересни очи - дали в Хърватия, Италия, Испания, дори в родопските села. Очите на българката, които винаги рисувам с най-голямо удоволствие и внимание, са изключително големи, дълбоки, невероятни за рисуване. Опитвам се да ги предам по най-точния начин", каза в "Артефир" Вили Николов. Той започва да рисува портрети от ранна детска възраст, когато именно одобрението на най-близките го подтиква да продължи да се занимава с изобразително изкуство.
"Дали ще е женски образ, дали ще е красива архитектура, дали ще са причудливите скали под водата, тъй като имам много картини, в които рисувам света под водата – с това показвам колко ме вълнува красотата" - разяснява още художникът. – "Аз имам нужда да видя красиво нещо, след това да го почувствам, да се развълнувам и това вълнение да го предам на платното. Когато завърша творбата, имам нужда от нови предизвикателства, ново пътуване, нов град, нови лица. Това е един процес, който се повтаря постоянно и ме презарежда."
Според културолога проф. Любомир Стойков "главното превъзходство на експозицията "Естетика/Полифония" е в интелигентния и завладяващ микс от послания за любов, красота, копнеж и мечтание!".
Вили Николов има богат творчески път, рисува в областта на графиката, илюстрацията и рисунката, негови творби притежават испанската кралица София, Хосе Мария Аснар, Българското посолство в Мадрид, Посолството на Венецуела в България, както и частни колекционери в страната и по света. Голямо влияние в творчеството му оказва както баща му – художникът Александър Николов, така и въздействието на испанската художествена школа и на университета за съвременно изкуство в Куенка, където специализира и преобръща представите си за цветовете.
"Аз съм завършил графика, а в Художествената гимназия специализирах илюстрация - всичко това е една много прецизна рисунка, но много монохромна като цвят. Представяйки изкуството си в университет Кастилия де ла Манча в Куенка, аз се сблъсках с невероятните колорит и цвят в Испания. За няколко месеца промених изцяло моята палитра и след три месеца специализация се завърнах с нов колорит, който и до днес прилагам в живописните платна", обясни Вили Николов.
Баланса между пъстрия колорит и прецизната рисунка той определя като творческа игра. За фантазията си казва, че е твърде богата и дори му пречи понякога. Изобразяваните от него образи са комбинация от впечатления, които художникът идеализира и стилизира в своя собствен стил. Той не документира, а пресъздава личното си виждане за реалното и магичното в него.
Бъдещият проект на Вили Николов - "Танци в платна", ще бъде синтез между танцовото изкуство и живописта. За него, както и повече подробности за изложбата "Естетика/Полифиния", която ще бъде посместена в галерия "Милениум" до 26 март, можете да чуете в звуковия файл.
Художничката Дарина Янева открива юбилейна изложба живопис на 12 ноември от 18.00 часа в галерия "Българи". Този път под наслов "Поетика на мимолетното". Тя е майстор на сухия пастел – още през 2002 г. е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти в света, представени в международното специализирано издание "Pastel Artist International"...
Снощи (11 ноември) беше избран българският роман на годината "13 века България", 2024. След две заседания на журито в състав: проф. Милена Кирова – председател, и членове: проф. д.н. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов и д-р Яница Радева, в Софийската градска художествена галерия се състоя официалната церемония по..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното значение. Филм за изборите и живота след тях. Така вижда "Сватба" – екранизацията по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази", която вече е по кината в цялата страна -..
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. "Има низши и висши видове развлечения – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече..
Гост в "Тийн Тайм" е...ВЕЗДЕСЪЩИЯТ Велислав Павлов. Актьорът, който работи с най-изявените режисьорски имена както на театралната сцена, така и на снимачната площадка – Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Пантелеев, Галин Стоев, Илиян Джевелеков. Току-що завърши и работен процес със световното име: Деклан Донелан, като спектакълът "Медея" се..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg