Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на мозъка 2024: Разумът и емоциите не могат да бъдат отделени

| обновено на 11.03.24 в 09:31
Снимка: pixabay.com

В първия ден от тазгодишното издание на Седмицата на информираността за мозъка клиничният психолог Светлана Велкова сподели познанията си пред микрофона на Светлана Тодорова в ефира на “Нашият ден“. Тя подчерта значението на познаването на човешката нервна система за нашето учене и умение да контролираме емоциите си. "Колкото по-добре познаваме мозъка си, толкова по-добре можем да приведем в действие този потенциал, да разопаковаме малко разума си", твърди Велкова.

Тя обръща внимание на изследванията на Antonio Damasio, който изследва хора с различни мозъчни увреждания и травми, показвайки, че разумът и емоциите не могат да бъдат разделени.

“Няма как да ги отделим. Тъй като в частта от мозъка, в която има травма, не може да се обработва добре тази част, която отговаря за емоциите и хората не могат да вземат решения. Тази част от мозъчната химисфера, която отговаря за логиката работи, но в момента, в който практически трябва да вземат решението коя блуза ще облечем днес, не могат“, посочва тя.

"Не бива да противопоставяме едното на другото. Докато част от мозъка, свързана с емоциите, е повредена, хората не могат да вземат решения, въпреки че логическата част на мозъка работи", пояснява тя. Велкова настоява, че за по-ефективно учене и работа е важно да използваме всички аспекти на нашия мозък – чувства, разум и личен опит. Науката ни подсказва, че тази синергия между чувства, разум и личен опит е ключът към по-ефективното учене и решаване на всякакви задачи.

В крайна сметка, само чрез обединението на тези фактори можем да подготвим себе си за успешно преодоляване на предизвикателствата пред нашите умове и емоции.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40