Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "новото нормално" – станахме ли пак, каквито бяхме?

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Това, че вече не говорим за "новото нормално", означава ли, че сме се върнали към "старото"?

На 13 март преди четири години беше поставено началото на извънредното положение, свързано с пандемията – първоначално за един месец, то беше удължено, а след това заменено с извънредна епидемична обстановка. Мерките се променяха в продължение на цели две години. Бяха отменени чак на 1 април 2022 година.

Години преди мерките сякаш се наложи тенденция да отхвърляме биологичния фактор в своя живот. Психологичното, субективно преживяване стана основен ориентир за реалност. Собствената воля в този ориентир, без значение от биологията и телесното, излезе на преден план в съществуването на всеки от нас. 

Годините на пандемия утвърдиха възможността да се явиш само в определени аспекти, като звук или образ, без неудобствата и усилията на пълноценното живо общуване чрез всички канали на комуникация, които предполагат човешките сетива. Все още често не си даваме сметка какво означава да присъстваш в своята цялост.

Станахме ли пак такива, каквито бяхме – чуйте коментара на редактора Светла Тодорова в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25