Миналата седмица омбудсманът Диана Ковачева сезира министъра на здравеопазването професор Христо Хинков след получени сигнали от обезпокоени пациенти, лекари и магистър-фармацевти. Тези сигнали посочват, че от 1 април голям брой възрастни хора, хора с увреждания и особено деца може да останат без своевременно приписаното им антибиотично лечение поради новата практика за изписване на антибиотици изцяло електронно.
Тя обръща внимание и на необходимостта за регламентиране в дългосрочен план на възможността тези лекарствени продукти да могат да се предписват както на електронен, така и на хартиен носител, с което да бъде гарантирано правото на пациентите на достъп до лечение, както и професионалните права на медицинските специалисти.
Специалистът в администрацията на националния омбудсман д-р Стефан Попвасилев коментира съобщението по време на предаването "Нашият ден".
Той посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.
По неговите думи при промените в наредбата миналата година, която наложи задължителното изписване на антибиотици и лекарства за диабет само с електронни рецепти, омбудсманът предупреди за възможните проблеми. На практика, когато наредбата беше приета, възникна хаос, като пациентите, включително възрастни и деца, останаха без изписаното лечение. Той посочва, че проблемът се е влошил с конфронтация между лекари и фармацевти, като често лекарствата, предписани от лекарите, не са били налични в аптеките.
Следващият ход е бил ново становище от страна на омбудсмана и препоръка към министъра на здравеопазването, което е довело до възможност за паралелно изписване на лекарствата както на хартиен, така и на електронен носител до 1 април. Въведено е и мобилно приложение за употреба на лекарите, което обаче изисква редица условия за използване и може да създаде проблеми, като липса на интернет връзка при домашни посещения например.
По думите на д-р Попвасилев омбудсманът препоръчва дългосрочно да се предвиди възможност за паралелно изписване на лекарства и на хартиен, и на електронен носител.
Д-р Попвасилев посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg