Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Ткачова: Музиката е универсален език

Таня Любенова и Елица Ткачова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Майка на три деца, която превръща в своя кауза музиката, работата с деца и обгрижването на таланта още в зародиш, Елица Ткачова е музикант и музикален педагог. Нейното голямо, музикално семейство е и нейното музикално училище. Още преди да се роди, тя слуша Бах, свири на цигулка от 4-годишна и днес вярва, че "всеки човек носи своите дарове в света". В "Нашият ден" Ткачова разказва за проектите, с които в годините задава тон за едно различно музикално общуване.

Ткачова споделя, че приема всяко дете, всяко семейство, с което работи, като част от своето собствено. За нея водещо е усещането за общност, в която хората съжителстват със сходни ценности и добродетели. Целта, разбира се, е хармонията. Тя разказва за един от първите проекти, които създава – за групова  работа с деца между 0 и 3-годишна възраст: "Доста време мина – започнах тази дейност през 2010 година. Беше голямо предизвикателство за мен самата, тъй като аз идвам от съвсем друга територия на дейност. По професия съм специалист връзки с обществеността, но се оказа, че това е нещо много мое."

В онзи период все още няма толкова информация, събития и пространства за ранно музикално развитие. Постепенно се заражда и идеята за проекта "Концерти на възглавници" в сътрудничество с пианистката Венета Нейнска. Ткачова споделя, че тъй като е дете на класически музиканти и цени класическата музика, въвежда за първи път у нас този непринуден, релаксиращ формат за нейното съпреживяване.

Друг интересен педагогически формат, в който Ткачова взема участие, е групово обучение на деца по пиано. Срещите се провеждат в къщата на Панчо Владигеров. Педагогът пояснява, че това е система, в която децата едновременно се забавляват и разбират дали наистина искат да изучават по-сериозно инструмента.

В периода на пандемията груповите занимания на живо се превръщат в предизвикателство. Тогава Ткачова отново намира начин да бъде полезна със своите музикални и педагогически умения. Тя започва да преподава пиано на деца, които са в чужбина и за които контактът с родния език и родната култура е по-труден.

"Сега си харесах един проект на колеги литератори, които съвсем официално имат платформа, в която предлагат изучаване на български език за деца в чужбина или за чужденци, които искат да учат български, и там преподавам уроци. Това е моя нова кауза", допълва тя.

Ткачова вярва, че музиката е универсалният език на душата и сърцето и е много добър помощник. "Всяко дете е талант. За мен музикалността е нещо като умението ни да вървим, да говорим. Смятам, че във всеки човек изначално е заложено музикалното", заявява музикалният педагог, а за нея най-важно е децата да получат достъп до качествена музика в най-ранна възраст.

За Ткачова музиката притежава безспорни терапевтични качества: "Музиката изобщо не действа само на слуха – това е само най-външният план. Тя действа на мозъка и на връзката между лявото и дясното полукълбо, на синхрона. Това са много по-дълбоки пластове на човешката личност, отколкото ние си представяме."

За музиката като божествен начин за общуване и част от нашия вътрешен свят – чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселин Ранков: Ако започнем да правим изкуство, както дишаме, ще бъдем големи артисти

Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..

публикувано на 18.05.25 в 16:25
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40