Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Операта "Хората на Борг" със световна премиера във Велико Търново

Световната премиера на операта "Хората на Борг" на австрийския композитор Хелмут Нойман предстои на 19 март в Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" - Велико Търново. Над оперното заглавие работи международен екип, начело с диригента маестра Бистра Диляноф, която от години живее и работи в Австрия. В постановъчния екип са поканени още режисьорът Боян Иванов и сценографът Моника Борисова. В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао Ксиао заедно с оркестъра и хора на Великотърновския театър. Специален гост на премиерата е композиторът проф. д-р Хелмут Нойман, който е музикален педагог и виолончелист. Той живее и работи в Исландия в периода 1959-1964 г. и остава силно свързан с контрастиращата страна в арктическия кръг дори след завръщането си в Австрия.  

Хелмут Нойман пише операта "Хората на Борг" през 1981 г. в 12-тоновата музикална система и представя хармонии и мелодии, непознати както на публиката, така и на музикантите. Това е първата 12-тонова опера, написана в тази хармонична система. Това я превръща в научен и музикален експеримент от световно значение. Автор на либретото е Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон, автор на множество книги и новели. Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец. Дълбокото грехопадение е развито в един драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в драматургичната основа на операта е темата за прошката. Именно тази тема привлича Хелмут Нойман да се заеме с превръщането на литературния шедьовър в музикална приказка.

Сценичното решение на режисьора и сценографа е с дигиталните технологии да представят културно-историческото наследство на Европа, като използват архивни кадри от първия исландски филм по книгите от поредицата "Хората на Борг". 

Представлението е с вход свободен и е подарък за празника на Велико Търново 22 март.

Надя Атанасова разговаря с диригентката Бистра Диляноф - чуйте интервюто в звуковия файл.

Снимки - Бистра Диляноф, личен архив 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15