Как пишем и говорим за архитектура днес? Къде е мястото на архитектурната критика в един свят, където съдържанието живее кратко, а хората стават все по-разделени? Каква е отговорността на медиите? Заедно с: д-р арх. Анета Василева, архитектурен критик и историк, арх. Зекие Емин от Фондация "Ново архитектурно наследство" и Георги Мърхов, отговорен редактор на "Стройинфо".
Във времена на фрагментиране и индивидуализъм, на социални балони и оспорвани авторитети, става все по-трудно една личност да повлияе на много. Една статия също. През 2018 г., на фикционалните годишни архитектурни награди WhATA Awards, за личност на годината бе обявен "гражданинът от социалните мрежи" – онзи неуморен коментатор, който пише възмутени статуси, прави колажи и се гаври с клипове и монтажи на недомислиците в средата около нас.
В годината, в която Facebook понесе най-много удари и скандални разкрития, именно възмущаващият се в българския Facebook успя да демонстрира силата на гражданското общество у нас. Неговата власт тогава доведе до оставки, отмяна на конкурси и граждански контрол върху ремонти и обществени поръчки, но показа и още нещо.
Във времена на социални балони и умиращи авторитети имаме реален проблем с доверието в експертността. Така имаме постоянни дребни информационни бури и скандали, но малко реална промяна, а управляващите стават заложници на общественото мнение и все по-често се чувстват парализирани да прокарват смели визионерски решения. Именно тук ролята на критическото мислене и дискутиране през призмата на архитектурата и градската среда, които ни заобикалят, могат да изиграят своята ключова роля.
Поредицата от публични лекции на Фондация "Ново архитектурно наследство" в залата за събития на Гьоте-институт България, ще се проведе между 19 март и 14 май 2024 г.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
"Сега ми трябва глътка светлина" – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла . Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен..
В Международния ден на детската книга поглеждаме и към българските автори на детски книжки. Избрах да ви срещна с Генка Богданова от Ямбол . Тя е автор на 12 книги за деца и близо 20 за възрастни . Започва да пише детски книги, когато се ражда внучката ѝ Аделина, и някак съвсем естествено книгите ѝ достигат и до други малки читатели. Днес..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg