През месец март празнуваме френския език и френскоезичните култури както в България, така и на петте континента. Тази 2024 година е белязана от две големи международни събития, които ще предоставят много възможности за честване на френския език. Това са Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж, както и XIX Среща на върха на Франкофонията във Вилер-Котре и Париж на 4-5 октомври на тема "Да създаваме, внедряваме и предприемаме на френски език".
През целия месец март Френският институт в България предлага богата и разнообразна програма в партньорство с различни българки и чуждестранни институции, образователни и неправителствени организации.
Френският институт обединява усилията си с учителите по и на френски език, които допринасят за жизнеността на Франкофонията чрез творчески и празнични дейности, представящи богатството и разнообразието на френския език, провеждани с техните ученици и студенти в цялата страна.
Културни и музикални събития, прожекции на филми на френски език и специална поредица "Кино за ученици“, творчески ателиета, конкурси, изложби, караоке, литература, четене, творческо писане, театър на френски език, "Grand Quiz de la francophonie“, Европейска асамблея на гимназистите франкофони, събития в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, дебати за спорта, срещи със спортисти, ателиета по хип-хоп и съвременни танци.
На 20 март започва и кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" за популяризиране на възможностите за следване на френски език в български университети. Организатори са Националното бюро на университетската агенция по франкофонията в България и Асоциацията на преподавателите по и на френски език. Партньори на кампанията са Министерството на външните работи, Министерството на образованието и науката, Френско-българската търговска и индустриална камара и др. Кампанията предвижда университетите у нас, които предлагат франкофонски програми, Университетската агенция по франкофония, представители на институциите и бизнеса да осъществяват до края на май 2024 г. срещи с ученици, които изучават френски език.
В звуковия файл можете да чуете разговора с Клодия Калво, аташе по сътрудничеството в областта на образованието към Френския културен институт, документален запис от откриването на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" в Девета френска езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", както и анкета с ученици от Френската гимназия в София.
Програма за Месеца на Франкофонията 2024
Превод в ефир: Здрава Стоева.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Френски институт България
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg