Всеки 21 март, по целия свят, хората отдават почит на поезията, празнувайки Световния ден на поезията. Този ден е символ на силата на словото, на изкуството да се изразяваме чрез поезията и да се свързваме с другите посредством нея. В този контекст е важно да се подчертае ролята на поезията в подкрепа на идентичността на народите и в подкрепа на езиковото многообразие.
Една от най-емблематичните поетични композиции, свързани с този ден, е песента "Водите на март" на Антониу Карлос Жобим. Тази песен е не просто мелодична творба, а и символ на сезонните промени, на прехода към новото и свежо. Създадена през време на най-дъждовния месец в Рио де Жанейро, тя пренася слушателя в света на водните стихии и живота, които те пораждат.
Интересно е, че песента "Водите на март" съществува в различни версии на различни езици. Този феномен допринася за нейната универсалност и нейната способност да се превърне в едно от вълнуващите творения на световната поезия.
Самият Жобим е автор на музиката и текста, който е написан както на португалски, така и на английски език, което допълнително усвоява значимостта и влиянието на тази песен.
В контекста на Световния ден на поезията е важно да се отбележи и фактът, че тази песен е преведена на български език и живее в два изключителни варианта. Преводът на Зорница Христова, изпълнен от Мирослава Кацарова, и преводът на Мария Донева в изпълнение на Марина Господинова, са своего рода доказателство за универсалността на поезията и нейната способност да се адаптира към различни култури и езици.
Този ден е и напомняне за важността на културното разнообразие и за значимостта на езика като средство за изразяване.
Част от текста на песента:
Съчка, камък, то е краят на пътя, то е дънер, остатък, то е дъх, тътен..
Стъкълце в пета, то е слънце и хляб и нощта и смъртта, то е дуло и трап, то е цвят по дъба и лисича следа, стъпка към ръба, пъпка дрян под леда...
Чуйте в звуковия файл.
В Световния ден на поезията гост в ефира на "Нашият ден" е поетът и колегата Бойко Ламбовски. Той е лауреат за Голямата награда за литература на СУ "Климент Охридски".
"Често се казва, че сега не е време за поезия, предвид това, че политически страсти или икономически несгоди действат върху обществото. Не съм съгласен с това, защото поезията е част от езика, а той е това, което ни кара да общуваме и да мислим. Това е нашето средство за изразяване", казва в ефира на "Нашият ден" поетът. Според него винаги е време за поезия.
Чуйте в звуковия файл.
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg