Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тържества във Велико Търново по случай битката при Клокотница

| обновено на 22.03.24 в 10:48
Снимка: veliko-tarnovo.bg

Празникът във Велико Търново, свързан с победата на цар Иван Асен II над епископския деспот Теодор Комнин в битката при Клокотница, е особено важен за града и неговите жители. В ефира на "Нашият ден" доц. Светла Атанасова, главен уредник в Регионалния исторически музей "Велико Търново", сподели някои интересни детайли за този ден.

Празникът се провежда на 9 март, стар стил.  През 1230 г. Иван Асен II постига велика победа във важната битка. Това събитие е свързано и с Деня на Свети 40 мъченици, които често са споменавани във връзка с празника.

Църквата в квартал "Асенов" е именувана "Свети 40 мъченици" по заповед на самия владетел. Тук е издълбан и надпис, който разказва за тази важна победа за българския народ.

През 1879 г. се провежда учредителното народно събрание в града, което означава ново начало за празника. Процесията, в която участва руският комисар княз Дондуков-Корсаков, депутати, военни и представители на чуждестранните сили, има особено тържествено участие. Тази година става официален празник на Търново и на Търновския гарнизон.

През 1924 г. кметът Димитър Минчев обявява празника за официален и нарежда за него да се честват дефилета и процесии с участието на ученици и ученически оркестри. Тази традиция е запазена и в последващите години.

През 1930 г. се отбелязват 700 години от освещаването на църквата "Св. Четиридесет мъченици" и от паметната битка при Клокотница. Този юбилей предизвиква особено вълнение и тържественост в града.

През 1934 г. жителите изпращат петиция до кмета Васил Давидов, предлагайки празникът да бъде обявен и за празник на българския дух, като връзката между Търново и славната история на българите се подчертава.

През 40-те години на ХХ век към официалните части на празника се добавя и весела атмосфера. Започват да се провеждат търговски щандове и кръшни хора в църквата, което допълнително обогатява настроението на този специален ден.

Оттогава и до днес празникът е важно събитие в града, организират се различни турове и мероприятия, които предизвикват интерес сред гражданите. Тази дълга история на празника отразява важността му за българската история и култура.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25