Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Белчев с концерта "Пак ще се прегърнем" и нова книга

Снимка: БГНЕС

Обичаният от поколения българи певец и поет Михаил Белчев представя своя концерт "Пак ще се прегърнем" в Националния дворец на културата заедно със съпругата си Кристина Белчева днес (22 март). Участие ще вземат и обичани певци и артисти сред които – Маргарита Хранова, Кристина Димитрова, Веселин Маринов, Мария Илиева, Мариан Бачев. Михаил Белчев ще представи тази година и своя нова автобиографична книга.

"Концертът е под този наслов, защото ни е необходима любов, прегръдка. Трябва да си докажем, че сме с едно рамо до себе си. Режисьор е Ники Априлов. Искаме да създадем хубаво настроение. Най-хубавите ми спомени са с хор "Бодра смяна" от детството ми. Книгата ми е доста чувствителна, един живот, едни 55 години на сцената. Не е лесно да се напомни за някои неща. Сега е малко по-озъбено време. Никога не е било лесно да се намери място в жанра. Гордея се с това, че останах честен към занаята си и жанра си. Винаги съм си казвал, че не бива да съм по-голям от хляба."

Предстои и издаването на нова автобиографична книга от Белчев "Все по-близо до ангела".

Хиляди са любимите моменти, които е запечатал в нея, но със сигурност Белчев е запомнен, като един сред първите подали ръка на много български музиканти.


Получил е много отличия за текстове, между които "По първи петли" – "Златният Орфей" – II награда, "Моя любов" – "Златният Орфей"84 – I награда, "Огън и дим" – "Златният Орфей" – Голямата награда, "Пак ще се прегърнем" – "Мелодия на годината".

Михаил Белчев е автор на повече от 50 песни, между които най-популярни са "Булевардът" (по текст на Миряна Башева, която често се приема като неофициален химн на столицата и заради която бива удостоен със званието "Почетен гражданин на София"), "Двойникът", "Къде сте, приятели" и др. Дал е заглавия на множество албуми на наши известни изпълнители – "След десет години" – ФСБ, "Майчице" – Георги Христов, "Пътят" – Ваня Костова, "Готови ли сте за любов" – Лили Иванова, "Ще продължавам да пея" – Йорданка Христова, "Хиромантия" – Милица Божинова.

Има издадени осем книги със стихове. БНТ е осъществила 8 филма с негови песни: "Къде сте, приятели", "Двойник", "Канто либре", "Щурец на паважа", "Късна любов", "Бяла истина", "Един наивник на средна възраст" – в поредицата "Умно село" и "Музикални следи – Михаил Белчев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Италия" e новият албум на Тил Брьонер

В предаването "Музикална мрежа " по програма " Христо Ботев "  представяме новия албум на немския джаз тромпетист и вокалист Тил Брьонер, озаглавен " Италия " . Албумът е издаден на 5 септември 2025 г. и включва известни, но и не толкова познати песни от италианската поп музика, създадени в периода от 60-те до 80-те години на миналия..

публикувано на 17.09.25 в 10:10

Световноизвестният цигулар Светлин Русев "На границата на невъзможното" в Централния военен клуб

На 20 септември Централният военен клуб в София ще се превърне в сцена на изключително музикално събитие от световна класа. Под мотото Ad limites impossibilitatis – "На границата на невъзможното", ОКИ Дом на културата "Средец" представя концерт, до който софийската публика ще има възможност да се докосне за първи път.  Световноизвестният цигулар..

публикувано на 17.09.25 в 08:45

Шедьовърът на Моцарт "Сватбата на Фигаро" открива есенния сезон на "Софийски музикални седмици"

Концерти, спектакли и балет включва есенната програма на 56-ото издание на фестивала. Културните събития в афиша на "Софийски музикални седмици" ще бъдат на няколко сцени в столицата. Фестивалът ще зарадва меломаните с разнообразна програма от жанрове – от камерна и симфонична музика, опера, балет, вокални концерти, до кулминацията на 3 октомври с..

публикувано на 17.09.25 в 08:25

Пиано оркестър от 8 виртуози завладява Пловдив

"Световноизвестни оперни увертюри на 4 рояла" е концерт, който събира 8 известни пианисти от 5 държави. Те ще превърнат четири рояла в могъщ оркестър, изпълнявайки някои от най-популярните оперни увертюри в историята на музиката. Идеолог и създател на проекта е българският пианист и педагог проф. Томислав Байнов, който заедно със своя клавирен ансамбъл..

публикувано на 16.09.25 в 09:05

Кралят на латино попа пристига в България за ексклузивно шоу – единствено на Балканите

Той отдавна не е Кико от Пуерто Рико, както го описваха несведущите български медии миналия век, бъркайки го с Рики Мартин. Защото не е от Мексико или от Пуерто Рико, а е чист испанец – роден в Мадрид и отраснал в Маями. Любопитен фокус: един от онези, които отучиха средностатистическия американец от кънтрито и го свикнаха с латино попа. На фона на..

публикувано на 15.09.25 в 15:23