Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромската литературна традиция – автентична, значима и жива

Снимка: Национална библиотека

"Ромската литература" е монографичната книга, създадена от София Захова по проекта "Единство в различието". Именно това първо по рода си българско изследване на световната история на ромската литературна традиция беше на фокус в последното издание на "Етнокафене" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Авторът на монографията, София Захова, е и ръководител Международния център за многоезично и междукултурно разбиране Vigdís, който е и партньор на проекта. 

В "Артефир" Захова разказва, че монографията обхваща исторически преглед от зараждането на ромската литература през XIX век до съвременните и проявления в дигиталния свят. Проучването стъпва на фундаменталния труд на изследователи като Елена Марушиакова и Веселин Попов, които са научни редактори на книгата, както и на проф. Христо Кючуков, който има публикации в областта.

"Когато говорим за история на ромската литература, винаги трябва да имаме предвид какви са конкретните полкитически и социални условия в които тя се развива.", смята Захова, която стига до извода, че до края на ХХ век изявата и възможностите за публикуване на ромска литература са изцяло свързани с държавния ред. Като основополагаща фигура в ромската литература, част от българската литературна традиция, Захова откроява поета Усин Керим. Неговото творчество е пряко свързано с ромската гледна точка и изразителност. Продължители на неговата традиция са Георги Парушев и Васил Чапразов, които освен писатели са и активисти и говорители на ромската общност у нас. 

Още за важните автори от национален и световен мащаб, превеждани, известни и вълнуващи със своята съдба  – чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49