В епизод 537 "Трамвай по желание" представя екипа на независимия спектакъл "Косвени щети", в лицето на актрисите Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Катерина Стоянова, Никол Султанова.
Каква е цената да бъдеш жена на фронта? Какво е да тръгнеш на война с куфар, пълен само с шоколадови бонбони? "Косвени щети" разказва истинските истории на жените през Втората световна война, събрани в книгата "Войната не е с лице на жена" на носителката на Нобелова награда Светлана Алексиевич. Това е официалният анонс на спектакъла.
В "Трамвай по желание" гостуващите актриси разширяват темата за войната и пораженията, които тя оставя върху човека и човечността, като излизат от театралния формат и влизат в живота от днешни дни. Всъщност "Косвени щети" е сценичен прочит на книгата на Алексиевич "Войната не е с лице на жена".
Литературното произведение е създадено по действителни истории и реални човешки съдби от времето на Втората световна война. В спектакъла режисьорката Максима Боева търси ехото на войната в душата на обикновения човек, разказът за трагедията през погледа нв някои от оцелели жени, в отсъствието на милионите загинали мъже. И това не са героизирани типажи, а автентични следи от нормалния живот, който е трябвало да преживее войната и да продължи и след нея. Защото войната не носи човешко лице и победител в нея няма.
Постановката "Косвени щети" е удостоена с "Икар-2020" за дебют. Важно е да се отбележи, че спектакълът е представен пред публика през 2019 г., когато агресията в Украйна още не беше започнала и Европа смяташе, че се е простила с войните завинаги. В този смисъл творческите интереси на екипа имат и пророчески характер.
В епизод 537 дамският артистичен екип разсъждава и върху косвените и преки щети, които днешният български театър и младите актьори в него преживяват.
Снимка – БНР
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg