Последната група български полярници се завръща в сряда, 27 март, в 15.35 часа, нa Tерминал 2 на Летище София, с полет AZ520 нa ITA AIRWAYS от Рим.
Това са заместник директорът на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, Командирът на Българската антарктическа база "Св. Кл. Охридски" по време на експедицията Камен Недков, лодководачът и полеви асистент Елка Василева и строителите на лабораторния блок Кирил Жечев, Николай Иванов, Тодор Тодоров, Валентин Александров и Дамян Морандов.
Българска база на остров Ливингстън в Антарктида е успешна подготвена за настъпващата полярна зима, а всички научни проекти са успешни и очакваме скоро да станат известни резултатите от тях.
Освен екипажът на Научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421), който е неразделна част от експедицията, в 32-та Национална антарктическа експедиция взеха участие 50 души, сред които един шотландски, един турски, двама португалски и 22 български учени, двама лекари и шестима журналисти.
Големият успех на експедицията, заедно с осъществяването на множество научни проекти, е завършването на строежа на новия модерен лабораторен блок.
Окончателно 32-та Национална антарктическа експедиция приключва със завръщането на НИК 421, който се очаква да акостира на пристанище Варна на 3април 2024.
Чуйте интервю с проф. д-р Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции – за някои от научните проекти, по които учените работиха през настоящия полярен сезон.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg