На 27 март 2024 г. в столичното кино "Одеон" от 19.30 ч., в рамките на 28-ия Международен София филм фест, ще бъде представен документалният филм "Appassionata" на Георги Тошев, посветен на австрийската пианистка от български произход Донка Ангъчева. Оператор е Борис Пинтев. Монтажист и режисьор на филма е Калояна Климентова.
Документалната лента е много красиво и динамично пътуване, в което виждаме блясъка на Виена, озвучен с виртуозните пиано изпълнения на Донка Ангъчева.
Филмът "Appassionata" представя артистичната инициатива на Донка Ангъчева "Die Kunst in Österreich lebt weiter" ("Изкуството в Австрия продължава да живее") – серия от концерти, чийто огромен успех ѝ носи наградата "Жена на годината" в областта на изкуството и културата в Австрия. "Appassionata" показва и етапи от записите в последния албум на пианистката "Childhood Memories".
За първи път филмът беше представен през март 2023 година в едно от най-старите и артистократични кина във Виена – "Metro Kinokulturhaus". Елегантната премиера събра на едно място културния елит на Виена и Швейцария.
Софийската премиера ще бъде в присъствието на Донка Ангъчева и екипа на филма.
Надя Атанасова разговоря с журналиста и автор на филма Георги Тошев.
Чуйте интервюто в прикачения файл.
На 11 юни, в 8:30 сутринта, с традиционното посрещане на иконата "Св. Богородица – Достойно есть" пред храма "Рождество на Пресвета Богородица" бе поставено началото на 21-вото издание на утвърдения Международен фестивал на православната музика в популярния морски курорт Поморие. В Културния компас на програма „Христо Ботев“ чухме колега от..
В "Нашият ден" разговаряме с писателя и преводач Емил Минчев – за четенето, аудиокнигите и романа му "Светлосянка" , който първо се появи като аудиосериал в платформата Storytel. Следва и неговото продължение. Минчев е автор на 12 книги, като най-популярна е криминалната поредица за отракания детектив Бънк Ромеро. Гостът разказва за..
По повод Международния ден на играта в студиото на предаването "Нашият ден" на БНР гостуваха Илина Конакчиева и Любомир Кашилски – ключови фигури в колектива Decent Games , посветен на разработката и организацията на ролеви игри на живо. Към тях се присъедини и Евгения Танева – основател на фестивала "На кино на село", който носи съвременното кино..
Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT Sofia Art Collectio, подготвя нова среща за ценители – артвечеря BLACK DOTS на 13 юни в София. Гастрономическото артсъбитие е рядка възможност за личен досег до таланта на българо-френския..
Неда Соколовска изследва влиянието на социалните мрежи върху съвременния човек в новия си документален спектакъл "Инфлуенсъри". Режисьорката определя спектакъла като забавен и сериозен експеримент, в който зрителите ще се докоснат до реални истории и необятните дълбини на интернет пространството. "Спектакълът предлага някои от най-забавните и..
Творби от последния компактдиск "Зодиак" на Христо Йоцов ще звучат по време на концерта на 13 юни в Софийската градска художествена галерия. В него ще..
"Хора сме, а не пропаганда" – в навечерието на София Прайд и по време на София Прайд Филм Фест с адвокат Деница Любенова разговаряме за правата на ЛГБТИ..
"Състезанията са по-скоро начин да се сближим, отколкото да ни изправят един срещу друг", казва Юнсин Ху. Тя е носител на стипендия на фондация "Еврика" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg